Rzecznik MZ: bez dalszych obostrzeń trudno byłoby postawić tamę szybkiej transmisji koronawirusa

Polska
Rzecznik MZ: bez dalszych obostrzeń trudno byłoby postawić tamę szybkiej transmisji koronawirusa
zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
MZ poinformowało w środę, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób

Bez dalszych obostrzeń trudno byłoby postawić tamę szybkiej transmisji koronawirusa. Najważniejszym zadaniem jest teraz ograniczenie kontaktów i mobilności - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność muszą zawiesić, z pewnymi wyjątkami, m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, kina i kluby fitness. Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie. Święta Wielkanocne będą więc z zaostrzonymi zasadami.

 

ZOBACZ: Ogólnokrajowy lockdown, wraca nauka zdalna. Niedzielski: trzecia fala przyspiesza

 

- Jeżeli nie wprowadzilibyśmy bardziej kategorycznych obostrzeń, trudno byłoby postawić tamę tak szybkiej transmisji wirusa - powiedział  Andrusiewicz.

"Wzrost skali zakażeń jest bardzo szybki"

Zaznaczył, że wariant brytyjski koronawirusa odpowiada już w skali kraju za ponad 50 proc. zakażeń. - Wzrost skali zakażeń jest bardzo szybki - dodał rzecznik. Najważniejszym zadaniem - jak podkreślił - jest obecnie ograniczenie kontaktów i mobilności.

 

- W ten sposób możemy przerwać transmisje. Widzimy po województwie warmińsko-mazurskim, że ten model działania się sprawdza. W tym regionie po 14 dniach od wprowadzenia obostrzeń dynamika wzrostu zdecydowanie wyhamowała - podał.

 

ZOBACZ: Problemy z zakwalifikowaniem się na test na Covid-19. "Formularz nie działa prawidłowo"

 

MZ poinformowało w środę, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, a 453 chorych z COVID-19 zmarło. Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, zakażenie potwierdzono u 1 956 974 osób, z których 48 032 zmarło. Resort podał też, że w szpitalach jest 21 511 chorych na COVID-19, 2193 osoby są podłączone do respiratorów. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie