Pomorskie. 12-latka zmarła po zatruciu tlenkiem węgla

Polska
Pomorskie. 12-latka zmarła po zatruciu tlenkiem węgla
Polsat News
Śledztwo ws. śmierci nastolatki prowadzi policja

12-letnia dziewczyna zmarła w Kwidzynie po zatruciu tlenkiem węgla z piecyka gazowego.

Jak powiedział w środę oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, do zatrucia tlenkiem węgla doszło we wtorek wieczorem w domu wielorodzinnym w Kwidzynie.

 

ZOBACZ: Podtrucie czadem w kościele. Siedem osób poszkodowanych

 

- Zgłoszenie otrzymaliśmy po godz. 21. W łazience zasłabła nastoletnia dziewczynka. Mimo podjętej resuscytacji krążeniowo-oddechowej nastolatki nie udało się uratować. O godz. 21.47 lekarz stwierdził zgon - powiedział oficer dyżurny KW PSP w Gdańsku.

 

Śledztwo w sprawie śmierci nastolatki prowadzi policja.

 

Bezwonny i pozbawiony smaku

 

Od początku sezonu grzewczego PSP prowadzi akcję "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa" mającą na celu m.in. podniesienie świadomości o zagrożeniu zatruciem tlenkiem węgla oraz przypomnienie o obowiązkowym przeglądzie i czyszczeniu przewodów kominowych. Strażacy zachęcają podczas akcji do zainstalowania czujki - czad jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, człowiek nie może go wyczuć.

 

W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie