Szczepienie śremskiego starosty. Wyniki kontroli NFZ

Polska
Szczepienie śremskiego starosty. Wyniki kontroli NFZ
powiat-srem.pl
Starosta Śremski Zenon Jahns

Starosta śremski mógł zaszczepić się w ramach etapu zero w szpitalu w Śremie (woj. wielkopolskie), bo był przewodniczącym walnego zgromadzenia wspólników placówki – uznali kontrolerzy NFZ, którzy zakończyli postępowanie w tej sprawie.

Pod koniec grudnia lokalne media podały, że starosta śremski Zenon Jahns zaszczepił się przeciwko COVID-19 w szpitalu w Śremie w etapie zero, który objął głównie pracowników medycznych. W rozmowie z Radiem Poznań samorządowiec tłumaczył, że znajduje się w tzw. grupie zerowej, bo "jako organ założycielski jest właścicielem szpitala". NFZ wszczął w tej sprawie kontrolę.

 

Kontrola z NFZ

 

Rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału NFZ Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała we wtorek, że kontrola Funduszu zakończyła się pozytywną oceną organizacji, dostępności i zasad kolejności szczepień przeciwko COVID-19 w szpitalu w Śremie. Jak przyznała Żbikowska-Cieśla starosta śremski nie jest pracownikiem szpitala, ale "ma prawo do zaszczepienia się w ramach etapu zero".

 

ZOBACZ: Kontrowersje w Śremie. Starosta zaszczepiony przeciw COVID-19 w etapie zero

 

- Kluczowa dla rozstrzygnięcia zasadności zaszczepienia Zenona Jahnsa była okoliczność, iż sprawował on funkcję przewodniczącego walnego zgromadzenia wspólników szpitala powiatowego – powiedziała.

 

Szczepienia w Wielkopolsce

 

Pierwsze osoby w Wielkopolsce zaszczepiono 27 grudnia w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tego dnia szczepienie rozpoczęto także w placówkach w Koninie, Pile i w Kaliszu. Obecnie według danych podanych na rządowej stronie w całym regionie szczepienia są prowadzone w 490 punktach.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 954 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 15 mieszkańców regionu.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie