Niepewny los uchwały frankowej. Sąd Najwyższy odłoży decyzję?

Polska
Niepewny los uchwały frankowej. Sąd Najwyższy odłoży decyzję?
Pixy/Public Domain
25 marca Sąd Najwyższy ma ujednolicić orzecznictwo w sprawach pomiędzy bankami a frankowiczami

Izba Cywilna Sądu Najwyższego może odroczyć zaplanowane na 25 marca rozstrzygnięcie w sprawie kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych - pisze w jutrzejszym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Wszystko przez spór co do statusu tzw. nowych sędziów SN, czyli tych którzy trafili do tego sądu po przejściu procedury budzącej poważne wątpliwości prawne.

 

W Izbie Cywilnej takich sędziów jest ośmiu. Pojawiają się wątpliwości, czy tzw. starzy sędziowie będą chcieli orzekać z nimi ramię w ramię. Dyskutowanych jest kilka wariantów wyjścia z sytuacji, a najbardziej prawdopodobnym jest odroczenie rozstrzygnięcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

 

ZOBACZ: Rynek walutowy. Frank w 2021 roku ma być tańszy

 

Według wcześniejszych planów 25 marca Sąd Najwyższy miał ujednolicić orzecznictwo w sprawach pomiędzy bankami a frankowiczami.

 

Ma się wypowiedzieć w sześciu kwestiach związanych z kredytami walutowymi, gdy w umowach znajdują się zapisy uznawane za niedozwolone. To orzeczenie może być przełomowe dla przyszłych sporów.

 

Nie ma jednak pewności, czy SN zasugeruje, co zrobić, jeśli umowa - wskutek niedozwolonego zapisu - zostaje unieważniona.

dk/ "Interia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie