Bułgaria. Zlikwidowano drukarnię fałszywych banknotów na uczelni wyższej

Świat
Bułgaria. Zlikwidowano drukarnię fałszywych banknotów na uczelni wyższej
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/pasja1000
Operacja przeciwko fałszerzom pieniędzy została przeprowadzone we współpracy z amerykańskimi służbami bezpieczeństwa

Ministerstwo spraw wewnętrznych Bułgarii i prokuratura poinformowały we wtorek, że policja zlikwidowała drukarnię fałszywych pieniędzy, która znajdowała się na terenie jednej z wyższych uczelni w Sofii. Podczas rewizji przejęto podrobione banknoty na łączną kwotę 4 mln dolarów i 3,6 mln euro.

Szef Krajowej Służby do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Lubomir Janew nie wyjaśnił, na której uczelni działała drukarnia. Podrabianiem pieniędzy zajmowali się kobieta i mężczyzna, który był drukarzem zatrudnionym na tej uczelni. Obydwoje zostali aresztowani.

 

Osoby te otrzymywały po 10 proc. nominalnej wartości wydrukowanej waluty - dodał Janew. Część produkcji była przeznaczona do przerzutu na Ukrainę, a reszta – głównie fałszywe banknoty euro – do Europy Zachodniej.

 

ZOBACZ: Bułgaria otwiera tamę, by zablokować drogę migrantom. Prosiła o to Grecja

 

Operacja przeciwko fałszerzom pieniędzy została przeprowadzone we współpracy z amerykańskimi służbami bezpieczeństwa - powiedział Janew. Służby sprawdzają teraz, czy władze uczelni mogły wiedzieć, że na jej terenie pracuje nielegalna drukarnia.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie