Zakup 100 ton złota na rezerwy. Zapowiedź prezesa NBP

Polska
Zakup 100 ton złota na rezerwy. Zapowiedź prezesa NBP
Polsat News
Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że zamierza ubiegać się o kolejną kadencję szefa banku centralnego. Glapiński zapowiedział też m.in., że w ciągu kilku lat chce dokupić jeszcze 100 ton złota na rezerwy i trzymać je w Polsce razem z obecnymi 229 tonami.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" pytany, czy możliwe są ujemne stopy procentowe, odparł, że "raczej nie dla klientów indywidualnych". - I na razie w ogóle nie jest to potrzebne - dodał. Dopytywany, czy oznacza to, że nie będzie żadnych zmian stóp procentowych przyznał, że "szanse na taki ruch są obecnie bliskie zera". - Ale gdyby pojawiło się ryzyko nadmiernej inflacji bądź deflacji - zareagujemy - podkreślił szef NBP.

 

Polska dogania Zachód

 

W jego ocenie Polska z każdego kryzysu wychodzi wzmocniona, bez strat albo z małymi stratami, w efekcie za każdym razem "zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów". - I przeskakujemy kolejne kraje, które w międzyczasie popadają w tarapaty, jak Portugalia, Grecja, niedługo Hiszpania - przewiduje prezes Glapiński.

 

ZOBACZ: Prezes NBP zapowiada banknot o nominale 1000 zł

 

W ocenie prezesa NBP wszystkie źródła ekspansji Polski nie są jeszcze zużyte. - Nie ma żadnego powodu, żebyśmy się trwale nie rozwijali o 2-3 proc. szybciej niż państwa Zachodu - powiedział.

 

Siła militarna niewspółmiernie niska do potencjału gospodarczego

 

W jego ocenie zagrożeniem może być nasza obecna siła militarna, która jest niewspółmiernie niska do potencjału gospodarczego. - I to jest dostrzegane. Potrzebny jest dużo większy wysiłek, skokowe zwiększenie zakupów najlepszego światowego sprzętu - ocenił.

 

Według niego nie ma na to dużo czasu, bo sytuacja na świecie zaostrza się - widać wzrost napięć - narastający konflikt gospodarczy między USA a Chinami, czy agresywną politykę Rosji.

 

Wyjaśnił, że w związku z umową ze Stanami Zjednoczonymi na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce "strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc.".

 

Oznacza to obecność w Polsce tysięcy amerykańskich inżynierów, specjalistów, także amerykańskiego kontrwywiadu i wywiadu, co będzie miało istotne, pozytywne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa - ocenił Glapiński w wywiadzie dla "Sieci".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie