Szczątki w pobliżu rzeki. Policja ustaliła tożsamość zmarłego

Polska
Szczątki w pobliżu rzeki. Policja ustaliła tożsamość zmarłego
Policja małopolska
Zidentyfikowano znalezione w Zaborzu szczątki mężczyzny. To 79-latek zaginiony 10 lat temu

Ludzkie szczątki, znalezione pod koniec stycznia w pobliżu rzeki Macocha w Zaborzu, należą do 79–letniego mieszkańca Oświęcimia, który był poszukiwany od 2011 r. – podała w poniedziałek małopolska policja. Mężczyzna prawdopodobnie uległ wypadkowi.

Szczątki znalazł mieszkaniec Oświęcimia, który spacerował brzegiem rzeki. Dostrzegł ludzką czaszkę. Zawiadomił policję. - Śledczy podczas oględzin miejsca odnalezienia czaszki znaleźli również inne kości szkieletu, fragmenty odzieży oraz obuwie porośnięte korzeniami roślin – poinformował rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

 

Oświęcimska prokuratura rejonowa zleciła zbadanie szczątków przez biegłych z zakresu medycyny sądowej i genetyki sądowej. Wyodrębniony kod profilu DNA trafił do Komendy Głównej Policji. - W Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym porównano go ze zgromadzonymi w policyjnej bazie danych profilami genetycznymi osób zaginionych. (…) Ustalono, że szczątki należały do zaginionego 15 maja 2011 r. 79-letniego mieszkańca Oświęcimia – podał Gleń.

 

ZOBACZ: Katastrofa Boeinga 737. Wydobyto z morza ludzkie szczątki

 

Policjant podkreślił, że szczątki "nie noszą śladów działania osób trzecich". - Niewykluczone, że starszy mężczyzna uległ wypadkowi – dodał.

 

79-latek wyszedł z domu w niedzielę 15 maja 2011 r. na popołudniowy spacer. Do domu nie wrócił. Bliscy powiadomili policję, ale poszukiwania nie przynosiły efektu. - Pobrano wówczas materiał biologiczny ze szczoteczki do zębów zaginionego. Jego profil genetyczny zarejestrowano w Komendzie Głównej Policji w zbiorze danych DNA, co umożliwiło teraz identyfikację i powiadomienie rodziny o losie mężczyzny – wskazał Gleń.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie