Burza piaskowa w Pekinie. Największa od 10 lat

Świat
Burza piaskowa w Pekinie. Największa od 10 lat
PAP/EPA/WU HONG
Wskaźnik jakości powietrza w Pekinie przekroczył w poniedziałek rano maksymalny poziom 500.

Pekin i północne regiony Chin spowiły w poniedziałek gęste tumany brunatnego pyłu przywiane silnymi wiatrami znad pustyni Gobi. To najsilniejsza burza piaskowa, jaka nawiedziła stolicę ChRL od dziesięciu lat – przekazał państwowy urząd meteorologiczny.

Burze piaskowe dotknęły również 12 regionów w północnej części Chin, w tym Sinciang, Gansu, Mongolię Wewnętrzną i otaczającą Pekin prowincję Hebei – przekazał urząd, ogłaszając w poniedziałek żółty alarm pogodowy. Mieszkańcom polecono zamykanie okien oraz zakrywanie ust i nosa, gdy wychodzą na zewnątrz.

 

Dotknięta jest również sąsiednia Mongolia, gdzie w związku z burzą piaskową zgłoszono zaginięcie 341 osób - podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

 

PAP/EPA/WU HONG

 

Wskaźnik jakości powietrza w Pekinie przekroczył w poniedziałek rano maksymalny poziom 500. Wskaźnik PM2,5, określający stężenie najdrobniejszych, groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń w powietrzu, wzrósł do ponad 732 mikrogramów na metr sześcienny – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post".

 

PAP/EPA/WU HONG

 

Wskaźnik PM10, czyli stężenie nieco większych cząstek, wzrósł natomiast do 9350 mikrogramów, przekraczając aż 180-krotnie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówią o dobowej średniej poniżej 50 mikrogramów.

 

PAP/EPA/WU HONG

 

W okresie wiosennym Pekin regularnie mierzy się z burzami piaskowymi, co wynika z bliskości olbrzymiej pustyni Gobi, wylesienia i erozji gleb w północnych Chinach. Władze kraju prowadzą kampanię ponownego zalesiania tych obszarów, by stworzyć „wielki zielony mur” i ograniczyć ilość pyłu przywiewanego do stolicy.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie