Tysiące Niemców wyszły na ulicę. Protest przeciwko obostrzeniom

Świat
Tysiące Niemców wyszły na ulicę. Protest przeciwko obostrzeniom
AP
Większość protestujących nie miała masek i nie przestrzegała dystansu społecznego.

W sobotę tysiące ludzi gromadziło się w kilku miastach niemieckich by protestować przeciwko obostrzeniom epidemicznym, pomimo tego że grozi trzecia fala zakażeń koronawirusem.

Według agencji AFP policja w Monachium rozpędziła demonstrację, która zgromadziła kilka tysięcy osób w pobliżu bawarskiego parlamentu. Z kolei na północnym zachodzie kraju, w Dusseldorfie na ulice wyszło 2 tys. osób oraz wyjechały setki samochodów campingowych.

 

Bez masek i dystansu

 

W Dreźnie, w Saksonii, według lokalnej policji, przeciwko obostrzeniom związanymi z Covid-19 protestowały setki ludzi, w tym przeciwników szczepionek i aktywistów skrajnej prawicy. Większość z nich nie miała masek i nie przestrzegała dystansu społecznego. Policja przekazała, że usiłowała późnym popołudniem rozpędzić manifestujących, przez co doszło do niewielkich starć.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Minister zdrowia: musimy być gotowi na kilka trudnych tygodni

 

Do demonstracji dochodzi w czasie, gdy władze państwowe ostrzegają przed trzecią falą zakażeń koronawirusem. Zdaniem Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), te fala już się rozpoczęła. Szef Instytutu Lothar Wieler poinformował o tym w czwartek. "Mamy bardzo wyraźne powody, by twierdzić, że trzecia fala koronawirusa już się zaczęła. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni" - powiedział w wywiadzie dla Stowarzyszenia Dziennikarzy ONZ (ACANU).

 

Obostrzenia w Niemczech

 

Obostrzenia w Niemczech są surowe - bary, restauracje, obiekty kulinarne i sportowe oraz sklepy pozostają zamknięte od wielu miesięcy. Jak przekazała AFP, kanclerz Angela Merkel i przywódcy 16 krajów związkowych mają rozważyć podjęcie możliwych nowych środków przeciwepidemicznych 22 marca.

 

W sobotę odnotowano w Niemczech 12 674 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 239 ofiar śmiertelnych. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie