Porywisty wiatr, przelotne opady, a nawet burze. Prognoza pogody na piątek

Polska
Porywisty wiatr, przelotne opady, a nawet burze. Prognoza pogody na piątek
Pixabay
Weekend nie przyniesie radykalnych zmian w pogodzie

W piątek czeka nas kontynuacja dynamicznej i zmiennej pogody. Parasole będzie nam wyrywać z dłoni porywisty wiatr. Największe porywy wiatru spodziewane są w województwie dolnośląskim, gdzie mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h. Miejscami możemy usłyszeć pierwsze w tym sezonie grzmoty. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla pięciu województw.

W piątek spodziewamy się na ogół przelotnych, ale chwilami dość intensywnych, opadów deszczu, a na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Niewykluczone, że lokalnie pojawią się pierwsze tym sezonie burze.
 
Porywisty wiatr, ciśnienie wzrośnie
 

Alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem IMiGW wydał dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i łódzkiego.

 

Od godz. 10 alerty zaczną obowiązywać w województwie opolskim. Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, lokalnie w porywach do 75 km/h.

 

W województwie lubuskim ostrzeżenia będą obowiązywały od godz. 11. Wystąpi tam umiarkowany i dość silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, w porywach do 75 km/h.

 

Od godz. 12 prognozuje się wystąpienie umiarkowanego i dość silnego wiatru w województwie wielkopolskim. Wiatr osiągnie tam średnią prędkość od 25 do 35 km/h, w porywach do 75 km/h.

 

W województwie łódzkim ostrzeżenia będą obowiązywać od godz. 13. Prognozuje się tam wiatr umiarkowany i dość silny o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, w porywach do 75 km/h.

 
Ciśnienie będzie gwałtownie rosnąć
 
Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 3 stopni na Suwalszczyźnie do 9 stopni na Śląsku. Wiatr z zachodu będzie porywisty, lokalnie do 80-90 km/h. Najmocniej powieje w górach. Nawet 100 km/godz. w porywach wieje powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach.
 

Ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski przekazał, że "powyżej górnej granicy lasu obowiązuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego". W piątek rano w bieszczadzkich dolinach leżało od 12 do 20 cm śniegu, w tym blisko 10 cm świeżego. Natomiast w górnych partiach pokrywa śnieżna waha się od 10 do 70 cm.

 
Ciśnienie po olbrzymim spadku będzie gwałtownie rosnąć. Barometry pokażą w samo południe od 1000 hPa na zachodnim Pomorzu do 1010 hPa na Śląsku i w Małopolsce. Biomet będzie niekorzystny. Możemy odczuwać ból głowy, senność, znużenie i spowolnienie reakcji.
 
Weekend nie przyniesie radykalnych zmian w pogodzie. Wszędzie będzie padać, ale pojawią się też przejaśnienia i rozpogodzenia. Nadal będzie porywiście wiać, ale na szczęście już słabiej. Termometry pokażą od 3 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na zachodzie i południu.
 
WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe godziny 
  
jo/sg/grz/ TwojaPogoda.pl, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie