Specjalne bilety w ofercie PKP Intercity. Mają ułatwić podróżowanie

Polska
Specjalne bilety w ofercie PKP Intercity. Mają ułatwić podróżowanie
polsatnews.pl
PKP Intercity uważa, że nowe sposoby opłacenia miejsca w pociągu ułatwią podróżowanie podczas prac na Warszawskim Węźle Kolejowym

Wkraczający w główną fazę remont dworca Warszawa Zachodnia utrudni przesiadki nie tylko mieszkańcom stolicy, ale i pasażerom z całej Polski. Dalekobieżne pociągi PKP Intercity, z powodu ograniczonej przepustowości na torach, będą kończyły bieg na różnych stacjach w Warszawie. Z tego powodu państwowy przewoźnik dodaje do oferty tzw. Aglo-Rezerwację i przypomina o Bilecie Warszawskim.

W niedzielę wchodzi w życie korekta kolejowego rozkładu jazdy w całej Polsce. Poza zmianami w rozkładach jazdy regionalnych przewoźników, inne będą niekiedy godziny odjazdów składów PKP Intercity.

 

Szereg poprawek, nie tylko na Mazowszu, wymusza trwający remont dworca Warszawa Zachodnia, obsługującego najwięcej połączeń w ciągu doby w skali kraju. Pod koniec marca rusza najważniejsza faza prac, gdy robotnicy zajmą tam dwa perony.

 

Z tego powodu od 14 marca, a także stopniowo w kolejnych tygodniach, kolejarze wprowadzą w stolicy m.in. objazdy oraz skrócone relacje pociągów. Do tej pory dalekobieżne połączenia obsługiwały trzy warszawskie dworce: Zachodni, Centralny i Wschodni; w nowym rozkładzie jazdy nie będzie to oczywiste. O szczegółach dotyczących Mazowsza, jak i reszty Polski, pisaliśmy tutaj.

 

Z biletem PKP Intercity do komunikacji miejskiej

 

Zmiany w kursowaniu pociągów oznaczają, że pasażerowie przesiadający się w stolicy niekiedy będą musieli dostać się na inny dworzec, niż ten, na którym ich pociąg zakończył bieg. Ponadto może się zdarzyć, iż ktoś mieszkający na zachodzie miasta wysiądzie na stacji po jego wschodniej stronie.

 

ZOBACZ: Koronawirus zmniejszył liczbę pasażerów w pociągach. Kolej przewiozła miliony osób mniej

 

Jak informuje PKP Intercity, transport po stolicy może ułatwić Bilet Warszawski, ważny w składach TLK i IC. Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów pojazdami warszawskiej komunikacji miejskiej przez 75 minut przed lub po zakończeniu podróży w stolicy.

 

Bilet Warszawski jest ważny również w regionalnych pociągach: Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolejach Mazowieckich, jednak tylko w pierwszej strefie biletowej stołecznego ZTM (jest to cała Warszawa oraz wybrane miejscowości wokół niej). Sprzedają go jednak tylko kasy biletowe.

 

Pociągiem Pendolino pojedziemy z jednej do drugiej dzielnicy

 

W cenniku PKP Intercity pojawi się również Aglo-Rezerwacja Warszawa. Zdaniem tego przewoźnika, ułatwi ona poruszanie się jego pociągami po największym mieście Polski.

 

Jak wyjaśnia państwowa spółka, podróżni za złotówkę będą mogli opłacić jednorazową rezerwację miejsca na przejazd między stołecznymi dworcami pociągami PKP Intercity. W odróżnieniu od Biletu Warszawskiego, ta oferta dotyczy pociągów wszystkich rodzajów (TLK, IC, EIC oraz EIP) oraz dowolnych klasach na ich pokładach.

 

ZOBACZ: Co myślimy o pociągach? Są wygodne, ale dla wielu Polaków niedostępne

 

Wykupienie takiej rezerwacji może się przydać, gdy trasa jednego pociągu kończy się np. na stacji Warszawa Centralna, a bieg drugiego, do którego chcemy się przesiąść, startuje z Warszawy Wschodniej.

 

Aglo-rezerwacja będzie dostępna w kasach biletowych, przez internet oraz u konduktorów. Ci ostatni wyjątkowo nie będą naliczać tzw. opłaty pokładowej, czyli dopłaty za kupienie biletu u osoby z drużyny konduktorskiej.

 

PKP Intercity: zachowujemy promocje

 

Jak dodaje PKP Intercity, bilety okresowe i abonamentowe wystawione do stołecznych dworców: Zachodniego, Centralnego lub Wschodniego, będą ważne również w przypadku przejazdu do stacji Warszawa Gdańska.

 

Państwowy przewoźnik zapewnia także, że przesiadki oraz zmiany stacji docelowych nie wpłyną na dotychczasowe wysokości promocji, np. w przypadku biletów "taniomiastowych" lub przesiadkowych.

wka/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie