Rosyjski konsul wydalony z Polski. "Stwarzał zagrożenie epidemiczne"

Polska
Rosyjski konsul wydalony z Polski. "Stwarzał zagrożenie epidemiczne"
MSZ
Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Igor Oszczepkow został wydalony z Polski

Wydalony z Polski rosyjski konsul był zarażony koronawirusem, a mimo to brał udział w spotkaniach i pojawiał się w miejscach publicznych – powiedział w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Igor Oszczepkow został uznany za persona non grata w Polsce. Zgodnie z procedurą opuścił on terytorium RP - powiedział Żaryn.

 

Przed decyzją o wydaleniu Oszczepkow podejmował "szereg działań i czynności stwarzając dodatkowe zagrożenie epidemiczne w Polsce" - zaznaczył rzecznik. Zarażonego widziano m.in. gdy dokumentował poznańską manifestację w obronie Aleksieja Nawalnego 23 stycznia.

 

Był zakażony, brał udział w spotkaniach

 

- Konsul, pomimo otrzymania informacji o zakażeniu wirusem wywołującym COVID19, nie stosował się do zasad sanitarnych, brał udział w spotkaniach, pojawiał się w miejscach publicznych narażając życie postronnych osób - podał.

 

Według niego działania wydalonego już z Polski dyplomaty należy ocenić jako nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

 

ZOBACZ: Rosyjscy dyplomaci pchali wózek z bagażami po szynach. Tak wracali z Korei Północnej

 

- Skutkiem jego działań mogło być zakażenie innych osób oraz powstawanie nowych ognisk choroby. Aktywność podejmowana przez dyplomatę zagrażała zdrowiu ludzi, którzy mogli mieć z nim kontakt - ocenił rzecznik.

 

Zaznaczył, że zagraniczni partnerzy Polski również odnotowali przypadki lekceważenia zasad przeciwdziałania epidemii przez dyplomatów z Rosji.

 

Rosja wydaliła trzech europejskich dyplomatów

 

Według portalu TVP Info dyplomata został odesłany do kraju, jako retorsja za niedawne wydalenie przez Rosję kilku unijnych dyplomatów - z Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu oraz placówek Niemiec i Szwecji. Rosjanin został wydalony przez MSZ 8 lutego, a 20 lutego opuścił Polskę - podało TVP Info.

 

Według stacji dyplomata i jego córka otrzymali pozytywny wynik testu 21 stycznia, a trzy dni wcześniej zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u jego żony. Mimo to nie pozostał w izolacji i opuszczał miejsce zamieszkania.

 

Telewizja podała, że rosyjskiego dyplomatę za nieprzestrzeganie zasad przeciwdziałania epidemii COVID-19 wydaliła w styczniu Albania.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie