Eksport szczepionek. Spór między Wielką Brytanią a Unią Europejską

Świat
Eksport szczepionek. Spór między Wielką Brytanią a Unią Europejską
PAP/EPA/ATEF SAFADI
"Rząd brytyjski nie zablokował eksportu ani jednej szczepionki przeciw Covid-19, ani składników do nich."

Wielka Brytania i Unia Europejska znów spierają się o eksport szczepionek. Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab domaga się, by przewodniczący Rady Europejskiej sprostował fałszywą informację, jakoby Wielka Brytania wprowadziła zakaz ich eksportu.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel we wtorek w cotygodniowym newsletterze napisał, że jest zszokowany wysuwanymi pod adresem UE zarzutami "nacjonalizmu szczepionkowego". "Fakty nie kłamią. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wprowadziły całkowity zakaz eksportu szczepionek lub składników szczepionek wyprodukowanych na ich terytorium" - napisał Michel, wyjaśniając, iż w przeciwieństwie do tych dwóch krajów Unia Europejska "po prostu wprowadziła system kontroli eksportu dawek wyprodukowanych w Unii".

 

Wielka Brytania żąda sprostowania

 

Rzecznik brytyjskiego rządu zaprzeczył twierdzeniom, jakoby Londyn wprowadził taki zakaz, a jak podały brytyjskie media, Dominic Raab napisał list do Michela, w którym chce, by ten sprostował nieprawdziwe informacje i wyraża zaniepokojenie, że "fałszywe twierdzenie jest powtarzane na różnych poziomach w Unii i w Komisji (Europejskiej)".

 

ZOBACZ: Ponad 20 mln Brytyjczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki

 

"Rząd brytyjski nie zablokował eksportu ani jednej szczepionki przeciw Covid-19, ani składników do nich. Wszelkie wzmianki o brytyjskim zakazie eksportu lub jakichkolwiek ograniczeniach dotyczących szczepionek są całkowicie fałszywe" - miał według brytyjskich mediów napisać Raab. Dodatkowo do brytyjskiego MSZ wezwany został wysoki rangą członek przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

 

 

"Proszę przestać nas pouczać i pokazać dane dotyczące eksportu szczepionek do Europy lub gdziekolwiek indziej. W ciągu ostatnich miesięcy 8 milionów szczepionek BioNTech/Pfizer zostało wysłanych z Europy do Wielkiej Brytanii, ile szczepionek wysłaliście do Europy?" - napisał w środę na Twitterze Manfred Weber, szef największej frakcji w europarlamencie - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do brytyjskiego ministra.

 

 

Spór na linii Londyn-Bruksela

 

W styczniu pomiędzy Londynem a Brukselą doszło do poważnego sporu, gdy UE zapowiedziała przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią a Irlandią Północną, by zapobiec nieautoryzowanemu przez nią eksportowi szczepionek. Wprawdzie po fali oburzenia UE po kilku godzinach się z tego wycofała, ale sprawa przekształciła się w szerszy spór o funkcjonowanie porozumień dotyczących handlu z Irlandią Północną, które są częścią umowy o brexicie.

 

Wprowadzony przez UE mechanizm autoryzacji szczepionek był odpowiedzią na powolne tempo szczepień w krajach członkowskich i nieprecyzyjne umowy zawarte przez Komisję Europejską z ich producentami. Do poniedziałku włącznie w całej UE podano 42,13 mln dawek szczepionki, w mającej 6,6-krotnie mniejszą populację Wielkiej Brytanii - 23,8 mln.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie