Jan Lityński nie otrzyma Orderu Orła Białego. "Nie życzyłby sobie tego"

Polska
Jan Lityński nie otrzyma Orderu Orła Białego. "Nie życzyłby sobie tego"
Polsat News
Pogrzeb Jana Lityńskiego odbędzie się w środę

Jan Lityński nie zostanie pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Deklarację nadania odznaczenia złożył Andrzej Duda, jednak sprzeciw wyraziła rodzina opozycjonisty z czasów PRL. - Janek by sobie tego nie życzył. Jego wola jest dla mnie najświętsza - powiedziała polsatnews.pl Elżbieta Bogucka, żona Lityńskiego.

Jan Lityński, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, po roku 1989 poseł i doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, utonął w niedzielę 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska. Próbował ratować swojego psa, który wpadł do wody. Polityk wszedł na zamarzniętą rzekę, lecz załamał się pod nim lód. Jego ciało odnaleziono 200 metrów od miejsca utonięcia po siedmiu dniach poszukiwań.

 

Pogrzeb Jana Lityńskiego odbędzie się w środę. O godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta przy pl. Teatralnym odprawiona zostanie pożegnalna msza święta.

 

ZOBACZ: Minuta ciszy w Sejmie. Posłowie uczcili pamięć Jana Lityńskiego

 

Jak informuje RMF FM, prezydent Andrzej Duda deklarował chęć odznaczenia Lityńskiego Orderem Orła Białego podczas jutrzejszej uroczystości pogrzebowej. Tak się jednak nie stanie. Powodem jest sprzeciw najbliższych opozycjonisty.

 

- Janek by sobie tego nie życzył - powiedziała polsatnews.pl Elżbieta Bogucka, wdowa po Janie Lityńskim.

 

Jak dodała, nie kontaktował się z nią nikt z Kancelarii Prezydenta. Pogrzeb będzie organizowany przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. - Rozmawiałam z urzędnikami ratusza. Powiedziałam, że jeśli wyszłaby sugestia dot. nadania orderu, to ja kategorycznie się sprzeciwiam - powiedziała.

 

Elżbieta Bogucka podkreśliła, że wola jej zmarłego męża jest dla niej najświętsza. Jak powiedziała, Lityński źle zareagował na to, gdy Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Orderem Orła Białego Henryka Wujca. - Janek nie przyjąłby jakiegokolwiek odznaczenia od tego prezydenta - dodała.

zdr/sgo/ polsatnews.pl, rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie