Włochy: policja zatrzymała Algierczyka podejrzanego o udział w przygotowaniu zamachu w Paryżu

Świat
Włochy: policja zatrzymała Algierczyka podejrzanego o udział w przygotowaniu zamachu w Paryżu
Google Maps
W teatrze Bataclan w Paryżu terroryści zabili 90 osób.

Włoska policja poinformowała o zidentyfiko‭waniu i aresztowaniu 36-letniego Algierczyka podejrzanego o udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku. Z rąk terrorystów zginęło wtedy 130 osób, z czego 90 to ofiary rzezi w teatrze Bataclan.

Athmane Touami, alias Tomi Mahraz zdaniem policji miał wspierać terrorystów, którzy byli wykonawcami ataków z listopada 2015 roku w paryskim teatrze Bataclan, na stadionie Stade de France oraz w restauracjach i ulicznych ogródkach Paryża. Zdaniem śledczych podejrzany miał między innymi zapewniać im fałszywe dokumenty.

 

ZOBACZ: Paryż: sala Bataclan znowu działa. Jako pierwszy zagrał Sting

 

Drugim zarzutem jest przynależność mężczyzny do tzw. Państwa Islamskiego. Podejrzany przebywał w więzieniu w Bari w związku z wyrokiem dwóch lat wiezienia za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami.

 

Poszukiwany za zamachy był w więzieniu

 

Poszukiwany miał być zwolniony w czerwcu 2021 roku. Nowy nakaz zatrzymania, połączony z decyzją o aresztowaniu oznacza, że mężczyzna nie wyjdzie na wolność. Śledczy we wniosku o zatrzymanie napisali, że gdyby został zwolniony, najprawdopodobniej natychmiast by zniknął.

 

ZOBACZ: Zamachowiec z Paryża odmawia udziału w posiedzeniu sądu

 

Policja zapowiedziała na poniedziałek konferencję prasową w tej sprawie.

 

Jedyny żyjący bezpośredni sprawca sprawca zamachów w Paryżu Salah Abdeslam został skazany w kwietniu 2018 roku przez belgijski sąd na 20 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa policjantów w Brukseli. Wyrok dotyczył strzelaniny, do której doszło podczas policyjnej obławy po zamachach w Paryżu.

hlk/sgo/ Reuters, ANSA, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie