"Najważniejsze, że zapadł wyrok skazujący". Ofiara mówi o karze więzienia dla księdza

Polska
"Najważniejsze, że zapadł wyrok skazujący". Ofiara mówi o karze więzienia dla księdza
PAP/Tomasz Wojtasik
Oskarżony Arkadiusz H. na sali rozpraw Sądu Rejonowego w Pleszewie (woj. wielkopolskie)

- Bałem się, że to będzie batalia, która potrwa wiele miesięcy, ale ksiądz H. przyznał się do winy - mówi Interii Jakub Pankowiak, jeden z pokrzywdzonych przez H. - Dziś nie ma dla mnie znaczenia, że to trzy lata, a nie sześć, o które wnosił prokurator. Najważniejsze, że zapadł wyrok skazujący, a my nie musimy już udowadniać, że nie jesteśmy kłamcami i oszustami - komentuje.

3 lata pozbawienia wolności i zakaz wykonywania zawodów nauczyciela lub opiekuna na okres 10 lat - taki wyrok zapadł przed sądem w Pleszewie ws. ks. Arkadiusza H. Wyrok jest nieprawomocny. Prokurator Jakub Łuczak żądał 6 lat bezwzględnego więzienia dla księdza oskarżonego o molestowanie ministranta. Oskarżonego nie było podczas ogłaszania wyroku.

 

- Najważniejsze, że zapadł wyrok skazujący, a my nie musimy już udowadniać, że nie jesteśmy kłamcami i oszustami - komentuje. Jak dodaje, z takimi zarzutami i on, i brat spotykali się po emisji filmu "Zabawa w chowanego".

 

ZOBACZ: Ksiądz oskarżony o molestowanie. Prokurator zażądał 6 lat więzienia

 

Jak mówi Pankowiak, wyrok w sprawie brata traktuje jako symboliczne rozstrzygnięcie dotyczące wszystkich pokrzywdzonych przez ks. H. 

 

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu interia.pl.

 

Zakaz kontaktu z pokrzywdzonym

 

Prokurator wniósł też o nałożenie zakazu kontaktu księdza z pokrzywdzonym przez 8 lat, zakaz wykonywania zawodu oraz pracy księdza z dziećmi i młodzieżą przez maksymalnie możliwy czas.

 

Obrońca oskarżonego zawnioskował o 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat.

 

WIDEO: Ogłoszenie wyroku ws. ks. Arkadiusza H.

  

Wyrok na Twitterze skomentowali bracia Sekielscy. 

 

 

Przyznał się i przeprosił

 

Przed sądem w Pleszewie (woj. wielkopolskie) 3 marca zakończył się proces księdza Arkadiusza H. oskarżonego o molestowanie 20 lat temu nieletniego wówczas Bartłomieja P. Swoje mowy końcowe wygłosili prokurator, adwokaci pokrzywdzonego i oskarżonego. Wyrok zostanie ogłoszony 8 marca.

 

ZOBACZ: Ruszył proces ks. Arkadiusza H. Duchowny przyznał się do molestowania

 

Arkadiusz H. to ksiądz z filmu braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego" wyemitowanego w maju ub. roku. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja – wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H.

 

Po emisji filmu braci Sekielskich ksiądz Arkadiusz H. został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej za postępowanie w latach 1994-2000.

 

Sprawą molestowania małoletnich przez kapłana zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 15-letniego pokrzywdzonego.

 

"Chcę z głębi serca przeprosić"

 

52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie.

 

Oskarżony Arkadiusz H. przyznał się w sądzie do postawionego mu zarzutu.

 

- Chcę z głębi serca pokornego bardzo serdecznie przeprosić pana Bartłomieja P. – mówił.

 

- Nigdy nie kierowałem się w swoim życiu tym, aby komukolwiek czynić krzywdę, ale ludzka słabość spowodowała, że dzisiaj, na podstawie minionych miesięcy, przemyśleń, wielu modlitw, przeproszenia w duchu i modlitwy wstawienniczej w intencji osoby pokrzywdzonej, raz jeszcze wyznaję ze skruchą swoją winę i proszę pana Bartłomieja P. o wybaczenie moich słabości, moich grzechów i wnoszę o łaskę takiego braterskiego pojednania – jeśli jest to możliwe – ze strony osoby pokrzywdzonej przeze mnie – poinformował.

 

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu interia.pl.

msl/ interia.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie