"Chrześcijanie są tam od samych początków". O. Tasiemski OP o wizycie papieża w Iraku

Polska
"Chrześcijanie są tam od samych początków". O. Tasiemski OP o wizycie papieża w Iraku
Polsat News
33. zagraniczna pielgrzymka papieża jest pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19

Historyczna wizyta w Iraku. Franciszek jako pierwszy papież odwiedza państwo, w którym znajduje się kraina Ur, miejsce narodzin Abrahama, kolebka trzech wielkich religii monoteistycznych. - Chrześcijanie są tam od samych początków. To jest dziedzictwo apostolskie, dlatego Ojciec Święty tak mocno podkreśla znaczenie pielęgnowania korzeni - mówił w programie "Angelus" o. Stanisław Tasiemski OP.

33. zagraniczna pielgrzymka papieża jest pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.

- Rola bardzo zróżnicowanej społeczności - etnicznie, religijnie - jest trochę taka, jak piękna tkanina, piękny gobelin, gdzie jeśli zniszczy się jedną nić, to wszystko ulega zniszczeniu - mówił o. Stanisław Tasiemski OP o znaczeniu Iraku, na terenie którego znajduje się kraina Ur, miejsce narodzin Abrahama, kolebka trzech wielkich religii monoteistycznych.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek w Iraku. Dwa ważne gesty

 

Podkreślał, że "chrześcijanie pełnią istotną rolę dla całego Bliskiego Wschodu". - I dlatego Ojciec Święty upomina się o ich prawa, ale nie tylko, po prostu upomina się o prawa człowieka - powiedział o. Tasiemski OP. 

 

Rozmówca Małgorzaty Ziętkiewicz przypomniał, że hasło tej pielgrzymki brzmi: "Wszyscy braćmi jesteście". - Dlatego papież był przed pandemią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Maroku, dwóch krajach zdecydowanie zdecydowanie zdominowanych przez muzułmanów - zauważył. 

 

WIDEO: "Rola bardzo zróżnicowanej społeczności - etnicznie, religijnie - jest trochę taka, jak piękna tkanina, piękny gobelin, gdzie jeśli zniszczy się jedną nić, to wszystko ulega zniszczeniu"

  

 

Historyczna pielgrzymka 

 

33. zagraniczna pielgrzymka papieża Bergoglio już uważana jest za historyczną, ale i najtrudniejszą czy wręcz najniebezpieczniejszą.

 

Odbędzie się w dobie ciężkiego kryzysu sanitarnego, a także w okresie nadal trudnej sytuacji w Iraku, naznaczonej przez brak stabilności, akty przemocy i stałe zagrożenia dla bezpieczeństwa. Możliwe jest to, że Franciszek będzie jeździł opancerzonym samochodem.

 

ZOBACZ: Po spotkaniu papieża z ajatollahem ustanowiono Dzień Tolerancji i Koegzystencji

 

Dodatkową trudnością organizacyjną jest to, że na niespełna tydzień przed papieską wizytą koronawirusem zakaził się nuncjusz apostolski w Iraku, 51-letni arcybiskup Mitja Leskovar, a więc osoba, która jako ambasador Watykanu powinna towarzyszyć wszędzie Franciszkowi.

 

"Angelus" jest programem nadawanym w Polsat News od 13 lat, zawsze w niedziele o g. 11:55. W audycji transmitowana jest m.in. modlitwa Anioł Pański oraz rozważania Ojca Świętego, jego krótka katecheza, zakończona błogosławieństwem na nowy tydzień. Niezmiennie program prowadzić będzie Milena Sławińska. W nowej odsłonie programu, nową prowadzącą jest także Małgorzata Ziętkiewicz. Jej gościem był - poza o. Stanisławem Tasiemskim OP - ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Tytuł programu nawiązuje do pierwszych słów katolickiej modlitwy maryjnej „Angelus Domini nuntiavit Mariae” – (Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi…).

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie