Cenne diamenty. Koronawirus sparaliżował handel kamieniami szlachetnymi

Świat
Cenne diamenty. Koronawirus sparaliżował handel kamieniami szlachetnymi
Polsat News

Z powodu pandemii i jej ograniczeń kryzys dotknął również branżę kamieni szlachetnych, dlatego, jak podpowiadają handlarze, teraz jest najlepszy czas na zakup diamentów. Lepiej się pospieszyć, bo w związku z zawieszeniem wydobycia w wielu kopalniach na świecie już wkrótce dużo trudniej będzie znaleźć zapierające dech w piersiach kamienie.

W rodzinie Davida diamentami zajmuje się kilka pokoleń. Jego synowie sprzedają drogocenną biżuterię, inni maszyny do obróbki kamieni, on sam skupuje jeszcze nieoszlifowane diamenty. A raczej skupował, bo w czasie pandemii, jak przekonuje, ten etap diamentowego handlu zamarł.

 

- Ludzie w Afryce nie kopią, nie szukają diamentów już od 6-7 miesięcy, więc są poważne braki diamentów na świecie - mówi David Major, handlarz diamentów. 

 

Koronawirus a diamenty 

 

Po wybuchu pandemii koronawirusa, z powodu ograniczeń w transporcie, eksport diamentów spadł o ponad 50 proc. Potem w związku z lockdownami pojawiły się problemy w organizacji aukcji kamieni i udziału w nich handlarzy. 

 

ZOBACZ: Zgubił w sklepie woreczek diamentów. Trwają poszukiwania właściciela

 

- Same oferty składane są online, więc teoretycznie można w nich uczestniczyć siedząc w biurze w Antwerpii, oglądając diamenty przy pomocy obiektywów kamer o wysokiej rozdzielczości, ale w przypadku surowych diamentów to wciąż nie wystarcza, by dokładnie zbadać i ocenić kamień. W tym sensie to jest wciąż bardzo tradycyjny przemysł - mówi Karen Rentmeesters z Antwerp World Diamond Centre, zajmująca się zawodowo sprzedażą diamentów. 

 

WIDEO: Cenne diamenty. Koronawirus sparaliżował także handel kamieniami szlachetnymi 

  

Handlem drogocennymi kamieniami tylko w diamentowej dzielnicy miasta zajmuje się ponad 600 przedsiębiorstw. Ale już po pierwszym lokdownie w Antwerpii 90 proc.  diamentowych rzemieślników stało się bezrobotnych. 

laf/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie