Najstarszy dziki ptak na świecie. Ma 70 lat

Świat
Najstarszy dziki ptak na świecie. Ma 70 lat
wikimedia/John Klavitter/U. S. Fish and Wildlife Service
Widsom to samica albatrosa ciemnolicego

Wisdom, co najmniej 70-letnia samica albatrosa ciemnolicego, uważana za najstarszego dzikiego ptaka na świecie, ma młode. Pisklę wykluło się na atolu Midway, będącym terytorium nieinkorporowanym Stanów Zjednoczonych - poinformował w piątek serwis BBC News.

Jak podała Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (USFWS), pisklę wykluło się 1 lutego. Jego ojcem jest partner Wisdom nazwany Akeakamai, z którym jest od 2012 roku.

 

- Wisdom złożyła jajo w ostatnich dniach listopada - napisała USFWS w oświadczeniu. - Wkrótce potem Wisdom powróciła na morze, aby zbierać pożywienie, a jej partner Akeakamai przejął obowiązek inkubacji. Rodzice albatrosów dzielą się obowiązkami inkubacji, a gdy pisklę wykluje się, dzielą się obowiązkiem karmienia - dodała.

 

Łączą się na całe życie

 

Albatrosy zwykle łączą się w pary na całe życie, ale uważa się, że Wisdom miała w przeszłości innych partnerów, których przeżyła.

 

Według USFWS Wisdom doczekała się co najmniej 30 piskląt.

 

Albatrosy ciemnolice zwykle żyją 12-40 lat i znoszą tylko jedno jajo co kilka lat. Widsom badacze po raz pierwszy zidentyfikowali w 1956 roku i określają jej wiek na co najmniej 70 lat.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie