W Niemczech szczepionka AstryZeneki również dla osób powyżej 65. roku życia

Świat
W Niemczech szczepionka AstryZeneki również dla osób powyżej 65. roku życia
PAP/EPA/Sean Gallup / POOL
Do tej pory rząd RFN nie dopuszczał stosowania tej szczepionki dla osób powyżej 65. roku życia, argumentując to brakiem wystarczających danych naukowych z brytyjsko-szwedzkiego laboratorium, które by to umożliwiały.

Po ostatnich badaniach Niemcy, podobnie jak wcześniej Francja, zezwolą na stosowanie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca dla osób powyżej 65. roku życia – ogłosiła kanclerz RFN Angela Merkel.

- (Niemiecka) Agencja Szczepień, a my chętnie zastosujemy się do jej zaleceń, dopuści AstraZeneca dla grup osób starszych, po 65. roku życia – powiedziała w środę wieczorem kanclerz.

 

Merkel rozmawiała z dziennikarzami po spotkaniu z przedstawicielami władz krajów związkowych na temat narodowej strategii walki z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Seniorzy od 65 do 69 lat będą szczepieni preparatem AstraZeneca

 

Do tej pory rząd RFN nie dopuszczał stosowania tej szczepionki dla osób powyżej 65. roku życia, argumentując to brakiem wystarczających danych naukowych z brytyjsko-szwedzkiego laboratorium, które by to umożliwiały. Obecnie "najnowsze badania dostarczyły dowodów" na podwyższenie maksymalnego wieku stosowania szczepionki – wyjaśniła Merkel. Odniosła się w szczególności do brytyjskich badań wykazujących znaczną skuteczność szczepionki AstraZeneca w przypadku osób starszych.

 

Berlin liczy na to, że dzięki tej decyzji zostanie przyspieszona kampania szczepień, krytykowana za opieszałość - pisze AFP.

 

Dwa dni temu francuski rząd zezwolił na stosowanie szczepionki AstraZeneca u osób w wieku 65-75 lat cierpiących na choroby współistniejące. Paryż początkowo zarezerwował ten preparat dla wszystkich pracowników służby zdrowia, w tym osób poniżej 50. roku życia, oraz dla 2 milionów osób w wieku 50-64 lata z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie