Próbna matura 2021. Zobacz test z matematyki

Polska
Próbna matura 2021. Zobacz test z matematyki
PAP/Marcin Bielecki
Maturzyści podczas próbnych egzaminów dojrzałości w XIII LO w Szczecinie

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa próbne matury odbywają się w reżimie sanitarnym. W środę maturzyści rozwiązywali test z języka polskiego. Dziś odbył się egzamin z matematyki. Wśród pytań znalazło się takie, które dotyczyło podwyżki ceny maseczki ochronnej z filtrem. O godz. 14 uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie testu z historii muzyki i filozofii.

Egzamin z matematyki rozpoczął się o godz. 9:00. Był to obowiązkowy test na poziomie podstawowym. W arkuszu maturalnym znalazło się m.in kilka zadań z ciągów arytmetycznych i geometrycznych, geometrii oraz funkcji liniowej. W zadaniach otwartych maturzyści zmierzyli się m.in z rozwiązywaniem nierówności i trygonometrią. 

 

Uczniowie, którzy planują zdawać także egzamin rozszerzony z matematyki, przystąpią do niego 10 marca. 

 

Uczniowie liczyli, ile kosztuje maseczka ochronna

 

Jedno z matematycznych pytań dotyczyło ceny medycznej maseczki ochronnej wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami.

 

"Wskutek podwyżki zdrożała o 40% i kosztuje obecnie 106,40 zł. Cena maseczki przed podwyżką była równa..." - zapytali autorzy testu i podali warianty: A. 63,84 zł B. 65,40 zł C. 76,00 zł D. 66,40 zł.

 

Z kolei o godz. 14 rozpoczął się test z historii muzyki lub filozofii. Piszą go ci uczniowie, którzy wyrazili taką chęć.

 

Dobrowolny udział szkół

 

Próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną rozpoczęły się w środę. Obejmują wszystkie przedmioty maturalne. Potrwają do 16 marca. Przeprowadzane są stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych maturach jest dobrowolny.

 

ZOBACZ: Łatwiejsza matura zachęca do zdawania. "Zgłaszają się nawet urodzeni w latach 70."

 

CKE zaleca, aby szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00.

 

- Chęć udziału w próbnych maturach zgłosiło 5040 szkół ponadpodstawowych. Ponad 50 proc. z nich pobrało arkusze ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.

 

Próbne arkusze maturalne z egzaminów, które zakończyły się, opublikowano na stronie CKE.

 

Arkusze również online

 

Aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także uczniom, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w próbnych maturach w szkole arkusze egzaminacyjne są również zamieszczane na stronie internetowej CKE i na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00.

 

ZOBACZ: Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty. Znamy treść rozporządzenia

 

Rozwiązane przez uczniów arkusze sprawdzą nauczyciele uczący ich w szkołach na podstawie zasady oceniania opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

 

Zasady oceniania rozwiązań zadań będą zamieszczane na stronach internetowych CKE i OKE oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO w dniu następującym po dniu, w którym przeprowadzany był egzamin próbny z danych przedmiotów, a w przypadku egzaminów przeprowadzanych w piątek – w piątek wieczorem.

dsk/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie