Jedna dawka szczepionki dla ozdrowieńców. Decyzja włoskiego resortu zdrowia

Świat
Jedna dawka szczepionki dla ozdrowieńców. Decyzja włoskiego resortu zdrowia
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
"Możliwe jest rozważenie podania jednej dawki szczepionki" - podkreśliło ministerstwo

We Włoszech osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem - zarówno z objawami, jak i bez - można podać jedną dawkę szczepionki zamiast dwóch - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. W tym przypadku szczepienie zalecane jest w okresie od 3 do 6 miesięcy po infekcji.

Resort zdrowia w wydanym okólniku zajął stanowisko w dyskutowanej we Włoszech od dłuższego czasu kwestii szczepień tzw. ozdrowieńców w związku z opiniami części ekspertów, że w większości przypadków dla nich wystarczająca jest jedna dawka preparatu, bo mają już przeciwciała.

 

"Możliwe jest rozważenie podania jednej dawki szczepionki" - podkreśliło ministerstwo w rozporządzeniu "Szczepienie osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2". Jest tam zalecenie, by ozdrowieńców szczepić minimum trzy miesiące po udokumentowanym zakażeniu, a najlepiej pół roku po niej.

 

ZOBACZ: Lockdown w Niemczech przedłużony. Wiadomo, kiedy pierwsze luzowanie obostrzeń

 

Zastrzeżono, że jednej dawki nie należy podawać tym, u których występują niedobory odporności, nabyte między innymi w rezultacie kuracji farmakologicznej, ponieważ w takiej sytuacji nie można założyć, iż osoby te mają ochronę immunologiczną po przejściu infekcji.

 

Resort zdrowia zastrzegł sobie prawo do modyfikacji zaleceń dotyczących jednej dawki w razie szerzenia się wariantów wirusa, z którymi wiązałoby się ryzyko ponownego zakażenia. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie