Organizacja pozywa następcę saudyjskiego tronu. Za zabójstwo Chaszodżdżiego

Świat
Organizacja pozywa następcę saudyjskiego tronu. Za zabójstwo Chaszodżdżiego
U.S. Department of State/Public Domain
Oskarżenie Reporterów Bez Granic to reakcja na raport amerykańskiego wywiadu

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy Bez Granic (RSF) poinformowała we wtorek, że złożyła pozew przeciwko następcy trony Arabii Saudyjskiej księciu Mohammadowi ibn Salmanowi w związku z zabójstwem w Turcji saudyjskiego opozycyjnego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Organizacja przekazała w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej, że złożyła pozew do sądu w Niemczech przeciwko księciu o popełnienie "zbrodni przeciwko ludzkości", czyli zamordowanie w 2018 r. Chaszodżdżiego oraz prześladowanie innych saudyjskich dziennikarzy.

 

ZOBACZ: Trzy nazwiska zniknęły z raportu wywiadu USA ws. śmierci Chaszodżdżiego

 

Oskarżenie Reporterów Bez Granic to reakcja na raport wywiadu amerykańskiego opublikowany w piątek, w którym wskazano, że zabójstwo dziennikarza zlecił Mohammad ibn Salman.

 

Dziennikarz został zabity w saudyjskim konsulacie generalnym w Stambule, do którego 2 października 2018 roku poszedł, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Władze saudyjskie przez długi czas twierdziły, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa, gdy zawiodły próby nakłonienia dziennikarza do dobrowolnego powrotu do kraju. Zwłok nigdy nie odnaleziono. Saudyjski prokurator przyznał, że zostały rozczłonkowane i wyniesione z konsulatu. 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie