MŚ w Oberstdorfie. Piotr Żyła mistrzem świata

Świat
MŚ w Oberstdorfie. Piotr Żyła mistrzem świata
PAP/Grzegorz Momot
Piotr Żyła zdobył złoty medal mistrzośw świata w Oberstdorfie

Piotr Żyła zdobył złoty medal mistrzostw świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, a trzecie Słoweniec Anze Lanisek. Piąty był broniący tytułu Dawid Kubacki.

Żyła prowadził już po pierwszej serii. W drugiej nie zmarnował szansy i wyprzedził Geigera o 3,6 pkt. Lanisek stracił do zwycięzcy 7,3 pkt.

 

- Jaki dzisiaj jest dobry dzień! Wszystko mi wychodziło! To aż nie do wiary. Ale miałem energii. Jak przyszedłem na skocznię, byłem tak "nakręcony", że wiedziałem, że nie ma szans, żebym tego nie wygrał, że muszę to wygrać - powiedział na antenie Eurosportu Żyła.

 

- Zrobiłem wszystko, co mogłem zrobić, czyli przygotowałem się najlepiej jak potrafię. Nażłopałem się Frugo, a mówiłem, że tam trochę kofeiny jest, i dostałem (energii - red.), jak ta wiewiórka! - dodał ze śmiechem.

 

Z powodu pandemii COVID-19 zawodów na żywo nie mogli oglądać kibice. Żyła pozdrowił ich przed kamerą.

 

ZOBACZ: Stoch drugi w Rasnovie. Granerud zdyskwalifikowany

 

- Szkoda, że was nie ma tutaj z nami. Ale tu jest pięknie! - zakończył.

 

W pierwszej serii Polak skoczył 105 m i o trzy punkty wyprzedzał Słoweńca Anze Laniska (102,5). 3,1 pkt do Polaka tracił trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi (104 m). Następni byli Niemiec Karl Geiger (103,5 m) ze stratą 3,2 pkt oraz Kubacki (102 m) - 3,7 pkt straty.

 

Do serii finałowej awansowało jeszcze dwóch Polaków - 23. Kamil Stoch (96 m) i 29. Andrzej Stękała (95 m). Odpadł Klemens Murańka (93 m), który zajął 36. pozycję.

 

Dopiero na 16. miejscu plasował się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Norweg Halvor Egner Granerud (99 m). W serii finałowej Norweg przesunął się na czwarte miejsce.

 

Kamil Stoch zajął 22. miejsce, a Andrzej Stękała 30.

 

Piąty Polak

 

Piotr Żyła został piątym polskim skoczkiem narciarskim, który zdobył złoty medal mistrzostw świata. Wcześniej Żyła cieszył się z brązowego krążka wywalczonego w 2017 roku na dużym obiekcie w Lahti. Na podium MŚ stawał też z drużyną - w Val di Fiemme (2013) i Falun (2015) na najniższym stopniu oraz w Lahti na najwyższym.

 

Wcześniej indywidualnie złote medale MŚ zdobywali także Adam Małysz (dwa w 2003 i po jednym w 2001 i 2007), Kamil Stoch (2013) i Dawid Kubacki (2019). Grono to uzupełnia mistrz olimpijski z Sapporo (1972) Wojciech Fortuna. Do 1980 roku medalista igrzysk otrzymywał jednocześnie medal MŚ.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie