11 proc. Polaków uważa, że Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, 4 proc., że Ziemia jest płaska

Polska
11 proc. Polaków uważa, że Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, 4 proc., że Ziemia jest płaska
NASA/Flickr.com
Lądowanie na Księżycu

Co dziesiąty Polak uważa, że Amerykanie nie wylądowali na Księżycu. Są też tacy, którzy twierdzą, że Ziemia jest płaska. Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl zbadał w jakim stopniu Polacy wierzą w popularne teorie spiskowe.

Teorie spiskowe w ostatnim czasie stają się coraz ważniejszym tematem debaty publicznej. Ma to również miejsce w Polsce, gdzie możemy coraz częściej zauważyć silną korelację pomiędzy popularnością teorii spiskowych a motywacjami politycznymi.

 

Stąd pomysł na badanie dot. teorii spiskowych.

 

Lądowanie na Księżycu

 

Co dziesiąty Polak uważa, że Amerykanie nigdy nie wylądowali na Księżycu - wszystko zostało sfingowane na potrzeby wojny propagandowej ze Związkiem Radzieckim. 73 proc. respondentów nie wierzy w tę teorię, a blisko 16 proc. nie ma na ten temat zdania. Mężczyźni zdecydowanie częściej (14 proc.) niż kobiety (9 proc.) są skłonni uwierzyć, że lądowanie na Księżycu zostało wymyślone. W tę teorię częściej wierzą osoby starsze. Jest ona szczególnie popularna (16 proc. ankietowanych) wśród mieszkańców średnich miast (20 tys. - 100 tys. mieszkańców).  

 

ZOBACZ: Zamachy i teorie spiskowe. Papieże na celowniku

 

Lądowanie na Księżycu najczęściej podważają wyborcy PiS, a najrzadziej - Lewicy. 

 

Płaska Ziemia

 

4 proc. ankietowanych Polaków uważa, że Ziemia jest płaska i jest to ukrywane przez środowiska naukowe. Teoria ta ma najwięcej zwolenników wśród 30-latków (6,03 proc.). Najczęściej (5,6 proc.) wierzą w nią mieszkańcy miejscowości od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. 5 proc. wyborców PiS i Polski 2050 uważa, że Ziemia nie jest kulista. Wszyscy (100 proc.) spośród ankietowanych wyborców PSL jest przekonanych, że Ziemia jest kulista. 

 

ZOBACZ: Śmiercionośne 5G i fałszywa pandemia. O teoriach spiskowych

 

Wśród zwolenników obu teorii jest najwięcej osób słabo wykształconych (wyk. podstawowe, zawodowe). Najwięcej zwolenników teorii o płaskości Ziemi spośród widzów trzech największych stacji informacyjnych (Polsat News, TVN24, TVP Info) jest wśród odbiorców telewizji publicznej, a najmniej wśród tych oglądających Polsat News.

 

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 25-26.01.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

jo/ml/ polsatnews.pl, stanpolityki.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie