"Stories" z wielorybem. Humbak pozwolił ludziom na nagrywanie smartfonami

Świat
"Stories" z wielorybem. Humbak pozwolił ludziom na nagrywanie smartfonami
Reuters/Newport Coastal Adbenture/Slater Moore
Wieloryb przez dłuższy czas towarzyszył łodzi z turystami.

Turyści z Kalifornii mieli okazję nagrać smartfonami wyjątkowe ujęcia humbaka, który przez dłuższy czas spokojnie płynął obok ich łodzi. Ogromny morski ssak zaczepiał ludzi opryskując ich wodą z otworu oddechowego i trącając ponton swoim tułowiem. Był tak blisko, że można było go dotknąć.

Obserwatorzy wielorybów z Newport w Kalifornii natrafili w minioną środę na humbaka, który podpłynął blisko łodzi należącej do firmy Newport Coastal Adventure. Turyści mogli sfilmować morskiego ssaka smartfonami. Zwierzę trącało ponton, pryskało morską wodą na ludzi i znajdowało się tak blisko, że można go było dotknąć.

 

Pozwolił nagrać się na "stories"

 

Wideo zostało nagrane w pobliżu plaży Newport Beach. Dronem udało się nagrać, jak humbak posila się ławicą drobnych ryb. 

 

Wieloryb zachowywał się spokojnie i przez dłuższy czas towarzyszył ludziom pozując do kolejnych ujęć.

 

ZOBACZ: Turystkę "zaczepił" niedźwiedź. Kobieta zrobiła sobie z nim... selfie [WIDEO]

 

Na wideo widać m.in. jak zwierzę wynurza się z głębin i zagarnia pokarm.

 

WIDEO: Humbak pozwolił się nagrywać telefonami i dronem

  

 

Nowe "polowania" na wieloryby. Z komórką 

 

Humbak, ze względu na długie płetwy piersiowe, które przypominają skrzydła, nazywany jest dwupłetwcem oceanicznym. Dorosłe wieloryby tego gatunku osiągają do 17 metrów długości i mogą ważyć 45 ton. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna podaje, że zwierzęta te mogą osiągnąć wiek do 90 lat.

 

Zwierzęta te potrafią wydawać niskotonowe dźwięki, które słyszalne są z dużego dystansu. Humbaki żywią się drobnymi skorupiakami morskimi i rybami, które "odcedzają" z wody przy pomocy fiszbinów.

 

ZOBACZ: Wieloryby po 40 latach nieobecności w końcu wracają w rejony polarne

 

Wieloryby tego gatunku zasiedlają niemal wszystkie otwarte morza i oceany za wyjątkiem najdalszych akwenów w okolicy Bieguna Północnego. Na północnoamerykańskim wybrzeżu Pacyfiku zwierzęta te występują od wód Meksyku aż po Alaskę.

 

W różnych rejonach świata organizowane są obecnie obserwacje tych morskich ssaków z łodzi lub nurkowania z wielorybami. W przeszłości zwierzęta te były celem masowych polowań.

hlk/grz/ Polsat News, polsatnews.pl, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie