Polski lek przeciw koronawirusowi w przyszłym roku? Prezydent z wizytą w laboratorium

Polska
Polski lek przeciw koronawirusowi w przyszłym roku? Prezydent z wizytą w laboratorium
Polsat News
Prezydent RP Andrzej Duda

Trzymam kciuki, by prowadzone w Celon Pharma S.A. badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi - mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie).

Duda stwierdził, że założona w 2002 r. przez Macieja Wieczorka Celon Pharma S.A. jest jedną z najnowocześniejszych firma w Polsce, jest w awangardzie innowacyjności". Jak dodał, Celon Pharma S.A. to firma młoda a jednocześnie mająca bardzo poważny dorobek w świecie farmaceutycznym, nie tylko jeśli chodzi o produkcję leków, ale przede wszystkim badań nad lekami.

 

Dorobek polskiej myśli, polskich rąk

 

Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. - mówił prezydent - powstało w 2006 r. a dzisiaj zatrudnia 160 naukowców. - To są chemicy, biolodzy, biolodzy molekularni, biotechnolodzy, którzy tutaj w laboratoriach codziennie prowadzą badania nad lekami - mówił Duda. Dodał, że planowane jest, by w niedługim czasie pracowało w Celon Pharma 350 naukowców.

 

WIDEO: Prezydent Andrzej Duda o polskiej szczepionce

  

Jak zaznaczył, obecnie prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. jest 15 innowacyjnych projektów. - 15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi - mówił prezydent.

 

Zaznaczył, że "jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskie farmacji".

 

Polski lek w 2022 roku?

 

- Jest to wielka nadzieja nie tylko dla nas, nie tylko dla Polski, ale myślę, śmiało można powiedzieć: dla Europy, dla świata, dlatego, że te leki przeciwko covidowe będą miały kilka wariantów - powiedział. 

 

ZOBACZ: Urządzenie wykrywające Covid-19 w oddechu. Przedstawił je prezydent Andrzej Duda

 

- Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak pan prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast, żebyście państwo do badań klinicznych mogli przystąpić, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku - mówił Duda.

 

Z kolei prezes Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A powiedział, że laboratorium prowadzi trzy projekty lekowe z zakresie Covid-19. - Nasz najbardziej zaawansowany lek, który już jest w badaniach klinicznych, on jest w pierwszej fazie, to lek wyjątkowy, koy ma unikatowy profil działania - z jednej strony na stan zapalny (...), ale też działanie przeciwfibrotyczne, czyli związane ze zmianami w płucach - dodał. 

 

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie