Niemieckie media: nasze lasy są w fatalnym stanie

Świat
Niemieckie media: nasze lasy są w fatalnym stanie
pixabay
Tak wygląda obecnie Las Bawarski w Waldsterben

Jak podała gazeta "Spiegel" niemieckie lasy znajdują się w fatalnym stanie. Jedynie jedna piąta drzew ma nienaruszoną koronę, jak wynika z rządowych Badań Stanu Lasów.

W ciągłu zeszłego roku kondycja niemieckich lasów znacznie się pogorszyła. 21 proc. zdrowych czubków drzew to najniższy wynik od 1984 r. Pozostałe 79 proc. znajduje się w złym stanie.

 

ZOBACZ: Lasy Państwowe stworzą kilkaset miejsc do nocowania na dziko. Będą w każdym nadleśnictwie

 

- Burze, susze, inwazje korników oraz wzrost pożarów lasów w ostatnich trzech latach wpłynął na tak znaczne szkody - przekazała minister rolnictwa Julia Klöckner.

 

 

"Spiegel" podaje, że do celów Badań Stanu Lasów obserwuje się 10 tys. drzew w Niemczech i rejestruje stan w jakim się znajdują. Od 2019 r. do 2020 r. ok. 1,7 proc. wszystkich drzew obumarło, co jest niepokojącą liczbą, ponieważ od lat 90. statystycznie było ich dziesięć razy mniej.

 

Obumierające świerki

 

Największą szkody zarejestrowano u świerków - w ubiegłym roku obumarło ich 4,3 proc. a dla porównania w poprzednich latach ta liczba utrzymywała się średnio na poziomie 0,1 i 0,2 proc.

 

ZOBACZ: Katastrofalne skutki pożarów lasów Amazonii

 

Za niszczenie świerków mogą odpowiadać korniki. Suche lato 2020 r., które było trzecim takim z kolei, stworzyło im idealne warunki do życia. Bez wody insekty z łatwością wnikały do wnętrza kory.

 

Wiele z tych drzew musiało zostać ściętych; w niektórych krajach związkowych zaangażowano do tego żołnierzy federalnych sił zbrojnych.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie