Australijskie stany łagodzą obostrzenia. Znów będzie można... śpiewać i tańczyć

Świat
Australijskie stany łagodzą obostrzenia. Znów będzie można... śpiewać i tańczyć
PAP/EPA/ALBERT PEREZ
Program szczepień przeciw Covid-19 rozpoczął się w Australii trzy dni temu

Stany Nowa Południowa Walia oraz Australia Południowa od piątku złagodzą część pandemicznych obostrzeń. Poluzowania dotyczyć będą przede wszystkim liczby osób przebywających jednocześnie na imprezach w zamkniętych pomieszczeniach. Uczestnicy będą mogli śpiewać i tańczyć.

Głównym powodem decyzji władz stanowych jest poprawiająca się sytuacja epidemiczna w Australii. Zarówno w Nowej Południowej Walii jak i w Australii Południowej nie potwierdzono od dłuższego czasu nowych przypadków zakażeń.

 

Znów wolno tańczyć 

 

Środa była w Nowej Południowej Walii 38 dniem z rzędu bez potwierdzonego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Decyzją władz lokalnych od piątku 30 osób będzie mogło tańczyć w czasie wesel i tak samo maksymalnie 30 osób będzie mogło razem śpiewać w zamkniętych pomieszczeniach. Obecnie limit ten wynosi pięć osób. 

 

W czasie innych rodzinnych uroczystości gospodarze będą mogli zaprosić pod swój dach nie więcej niż 50 gości. 

 

ZOBACZ: Australia. Wiadomości zniknęły z Facebooka. Serwis nie chce za nie płacić wydawcom

 

- Wraz z wprowadzaniem programu szczepień i brakiem nowych przypadków na terenie Nowej Południowej Walii, jesteśmy w stanie wprowadzić dalsze zmiany w restrykcjach  - powiedziała dziennikarzom premier stanu Gladys Berejiklian.

 

Możliwość potańczenia wraca także w stanie Australia Południowa. Aktywność ta dozwolona będzie w salach mogących pomieścić maksymalnie 200 osób, a tańczyć może jednocześnie 50 z nich (w wyznaczonym miejscu). Stan zniesie również wymóg testu dla podróżnych przyjeżdżających z Melbourne, które wcześniej było postrzegane jako źródło nowych zakażeń. 

 

Czterokrotna dawka 

 

Od czasu wybuchu pandemii w Australii potwierdzono łącznie prawie 29 000 przypadków zakażenia koronawirusem i 909 zgonów. Od trzech dni trwa w tym kraju program szczepień. Obywatele otrzymują preparat formy Pfizer BioNtech. 

 

W wyniku błędu dwie osoby w starszym wieku otrzymały czterokrotną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. - Obaj pacjenci są monitorowani i obaj nie wykazują żadnych objawów niepożądanych reakcji, ale to przypomina nam jak ważna jest czujność - powiedział dziennikarzom w Canberze australijski minister zdrowia Greg Hunt.

laf/grz/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie