Premierzy napisali do szefa RE ws. szczepionek. List odnotowały europejskie media

Świat
Premierzy napisali do szefa RE ws. szczepionek. List odnotowały europejskie media
Poland in the EU/Twitter
Przywódcy kilku krajów UE, w tym premier Polski Mateusz Morawiecki, napisali do szefa Rady Europejskiej.

Premierzy Polski, Hiszpanii, Danii i Belgii oraz prezydent Litwy napisali list do szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, w którym apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE. O sprawie pisze m.in. Politico.

O liście, wysłanym do Michela przed zaplanowanym w tym tygodniu wideoszczytem UE, poświęconym pandemii Covid-19, poinformowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

 

"Liderzy apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przedstawiają pomysł na przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE" – napisało w tweecie.

 

 

ZOBACZ: Lekarz przedawkował szczepionki przeciw Covid-19. Pacjenci otrzymali cztery dawki na raz

 

Stałe Przedstawicielstwo zamieściło też fragment listu. "Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia" – czytamy w liście Mateusza Morawieckiego, Pedro Sancheza, Mette Frederiksen, Alexandra De Croo i Gitanasa Nausedy.

 

"To nie czas na miękkie dyplomatyczne zabiegi. Dlatego nasz rząd codziennie naciska na Komisję Europejską, za którą stoi siła gospodarcza całej Unii, by użyła najmocniejszych instrumentów, które wymuszą na koncernach realizację zawartych umów" - pisał przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki.

 

W Europie trwa szczepionkowy wyścig z czasem. Dziś nie mamy ani chwili do stracenia. Koncerny farmaceutyczne muszą...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 18 lutego 2021

 

Jak zauważył Florian Eder z Politico, Polska, Hiszpania, Dania, Belgia i Litwa nie tworzą establishmentowej, podobnie myślącej grupy państw członkowskich, różnią się wielkością i geografią, a ich gospodarki w różny sposób ucierpiały na skutek pandemii. "A jednak ich przywódcy mają wspólną prośbę skierowaną do innych szefów państw i rządów UE: zróbmy więcej szczepionek w Europie" - dodał.

 

Sprawę opisał też m.in. portal EURACTIV.

 

Szczyt RE

 

W czwartek rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Pierwszego dnia przywódcy skupią się na pandemii COVID-19, a w piątek będą rozmawiać na temat bezpieczeństwa i obrony. Wtedy dołączy do nich sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Jak przekazał w zaproszeniu na zbliżające się spotkanie przewodniczący RE Charles Michel "priorytetem niezmiennie jest przyspieszenie szczepień w UE", czyli usprawnienie procesu autoryzacji, produkcji i dostaw.

 

Członkowie Rady Europejskiej mają poruszyć także m.in. kwestie restrykcji dotyczących przemieszczania się oraz wspólnego stanowiska w sprawie certyfikatów szczepień.

pgo/zdr/ PAP, Politico
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie