Koniec ery dominacji Pałacu Kultury i Nauki. Jest wyższy budynek w Polsce

Polska
Koniec ery dominacji Pałacu Kultury i Nauki. Jest wyższy budynek w Polsce
Polsat News
Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce i w Unii Europejskiej

Przez 66 lat był najwyższym budynkiem w Polsce. Mowa o Pałacu Kultury i Nauki, który ten tytuł stracił w sobotę. Historyczna chwila nastąpiła po tym, jak na nowo budowanym wieżowcu w Warszawie zainstalowano gigantyczną iglicę. Teraz to Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Polsce, a także Unii Europejskiej.

Wysokość 230 metrów to poziom najwyższego w Polsce tarasu widokowego. A to jeszcze nie koniec, na szczycie Varso Tower zamontowano 80 metrowa iglicę, ona sama jest cztery razy większa od staromiejskiej kolumny Zygmunta.

 

Tak prezentuje się całkowita wysokość 310 metrów wieżowca Varso Tower. - Tym samym Varso Tower stało się najwyższym budynkiem w Polsce i w Unii Europejskiej - mówił "Wydarzeniom" Maciej Olczyk, kierownik projektu "Varso Tower". 

 

Detronizacja PKiN

 

W Polsce do soboty rekord należał do Pałacu Kultury i Nauki, który ma 237 metrów wysokości. Varso Tower jest więc o ponad 70 metrów wyższy. 

 

- Trzeba przyznać że kilkadziesiąt lat zajęło komukolwiek, żeby zabrać Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie tę plamę pierwszeństwa - powiedział Rafał Krzemień, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki.

 

WIDEO: Koniec ery dominacji Pałacu Kultury i Nauki. Jest nowy najwyższy budynek w Polsce

  

 

Pałac Kultury i Nauki to jeden z symboli Warszawy. Powstał w 1955 roku jako prezent od Józefa Stalina. Od 1989 roku toczy się dyskusja nad wyburzeniem budynku, jako symbolu dominacji ZSRR nad Polską i znaku czasów PRL. - Według mnie, Pałac Kultury to najlepsza rzecz jaka po tamtym systemie pozostała - mówi Krzemień.

 

ZOBACZ: Niebieski Pałac Kultury i Nauki. "By podkreślić, jak mocno Warszawa i cała Polska są związane z UE"

 

Za rozbiórką Pałacu opowiadali się przedstawiciele rożnych ugrupowań. O koncepcji wybudowania w miejscu PKiN parku centralnego mówił Radosław Sikorski z PO. Za zburzeniem opowiadał się także premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o nim, jako o symbolu PRL. 

 

Wieżowiec Varso Tower ma być gotowy za rok, ale już teraz jest o ponad 50 metrów wyższy od drugiego na liście najwyższych budynków Unii Europejskiej - Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem, który kończy się 259 metrów nad ziemią. 

laf/grz/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie