Brazylia zatwierdziła pierwszą szczepionkę. W wyniku sporu z producentem nie ma czym szczepić

Świat
Brazylia zatwierdziła pierwszą szczepionkę. W wyniku sporu z producentem nie ma czym szczepić
PAP/EPA/Antonio Lacerda
"Szczepionki dla wszystkich" głosi uliczne graffiti w Rio de Janeiro w Brazylii, jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię państw świata

Szczepionka Pfizer BioNTech to pierwszy preparat dopuszczony do użycia przez brazylijskiego regulatora. Jednak w wyniku sporu rządu z producentem dotyczącego warunków umowy, szczepienia nie rozpoczną się. Do Brazylii nie dotarły żadne dostawy.

Dopuszczenie do użytku preparatu firmy Pfizer BioNTech ogłosiła we wtorek agencja Anvisa, brazylijski regulator rynku medycznego. Szczepionka amerykańskiego producenta, to pierwsza, jaka otrzymała zgodę na stosowanie w tym kraju.

 

Konflikt rządu z producentem 

 

Decyzja o dopuszczeniu szczepionki nie oznacza rozpoczęcia w Brazylii kampanii szczepień. Tamtejsze władze weszły w spór z producentem szczepionki. Nieporozumienia dotyczą warunków umowy jakie przedstawiła firma Pfizer.  

 

Spornym punktem, który krytykował sam prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, dotyczy możliwych powikłań po przyjęciu szczepionki. Rząd zarzuca Pfizerowi, że zapisy umowy zwalniają firmę z potencjalnej odpowiedzialności za nieprzewidziane problemy. 

 

ZOBACZ: Brazylia: wariant koronawirusa z Amazonii trzykrotnie bardziej zaraźliwy

 

- Mamy nadzieję, że uda nam się posunąć naprzód w negocjacjach z rządem Brazylii, aby wesprzeć szczepienia ludności w tym kraju - powiedziała szefowa firmy Pfizer w Brazylii Marta Diez, w przesłanym oświadczeniu. Firma nie komentuje szczegółów sporu. Ministerstwo Zdrowia Brazylii również nie komentuje sprawy. 

 

Jak donosi Reuters, Pfizer przedstawiał podobne warunki w umowach z innymi krajami Ameryki Łacińskiej - państwa je zaakceptowały. 

 

Brazylijski regulator Anvisa zbadał także preparaty brytyjskiej firmy AstraZeneca oraz chińskiej Sinovac Biotech Ltd. Szczepionki te zatwierdzono tylko do użytku awaryjnego. 

 

ZOBACZ: Niepokojące doniesienia z Włoch. Koronawirus jest coraz agresywniejszy

 

Brazylia to jedno z najbardziej dotkniętych pandemią państw na świecie. Dotychczas potwierdzono tam 243 457 zgonów oraz 10 030 626  przypadków zakażeń koronawirusem. Tym samym Brazylia zajmuje trzecie miejsce, za USA oraz Indiami. 

laf/grz/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie