Sroka: usunięci z Porozumienia posłowie nie pozostaną długo w rządzie

Polska
Sroka: usunięci z Porozumienia posłowie nie pozostaną długo w rządzie
Polsat News
Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka w programie "Graffiti".

- Obowiązuje nas umowa koalicyjna. Odwołanie ministrów wykluczonych z partii nie nastąpi w tak szybkim czasie jakbyśmy chcieli, ale finalnie będzie miało to miejsce - mówiła w "Graffiti" rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka. Jej zdaniem, Cieślak, Żalek i Gryglas "nie zostaną długo w rządzie".

- Osoba, która miałaby być desygnowana do zajmowania takiego stanowiska powinna mieć nieposzlakowaną opinię. Te wybryki z przeszłości za które przeprosił, wykluczają jednak taką osobę. Zobaczymy jak ta sytuacja się rozwinie - mówiła Sroka o objęciu przez dr Tomasza Greniucha funkcji p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

 

ZOBACZ: Prezydencki minister: stanowisko Andrzeja Dudy ws. Greniucha jest jasne

 

Decyzja ta wzbudziła szereg kontrowersji, a media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także, że wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia, tzw. hail. Pytana o to dlaczego mimo odmiennej opinii prezydenta i części polityków PiS "sprawa ta trwa tak długo". - To indywidualna decyzja dyrektora IPN. Tu powinno dojść do zmiany decyzji Jarosława Szarka - dodała. 

 

Wideo: rzeczniczka Porozumienia mówiła o kondycji koalicji Zjednoczonej Prawicy

  

Sprawa usuniętych posłów


Grzegorz Kępka pytał o cofnięcie rekomendacji dla trzech usuniętych z Porozumienia osób. - W mojej ocenie nie zostaną długo. Rekomendacje zostały wycofane, bo te osoby nie są już członkami Porozumienia. W tej chwili, jeśli zasiadają w rządzie, są to osoby z rekomendacji PiS. Rozumiem, że może być ciężko znaleźć zastępcę w tak krótkim czasie - wskazała.

 

- Obowiązuje nas umowa koalicyjna. Odwołanie ministrów wykluczonych z partii nie nastąpi w tak szybkim czasie jakbyśmy chcieli, ale finalnie będzie miało to miejsce - podkreśliła. 

 

ZOBACZ: Będą dymisje wiceministrów z Porozumienia? Terlecki mówi o "zakończeniu problemów"


Prowadzący zwrócił uwagę na pojawiające się informacje, z których wynika, że Jarosław Kaczyński odmówił cofnięcia tych rekomendacji. - Oficjalnego stanowiska nie ma. Mimo wszystko jestem spokojna, że ci panowie zostaną wkrótce odwołani - mówiła.

 

- Sytuacja rozwija się dosyć dynamicznie. Teraz, jak rozumiem, Solidarna Polska będzie desygnowała na miejsce Janusza Kowalskiego innego ze swoich członków. Do różnic zdań w Zjednoczonej Prawicy dochodziło, dochodzi i pewnie będzie dochodzić - powiedziała rzeczniczka Porozumienia. 

 

Według rzeczniczki Porozumienia, niedługo powinno dojść do spotkania liderów trzech partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy, którzy "wyjaśnią tę kwestię". Chodzi o wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa, ministra-członka RM Michała Cieślaka.

 

Spór o Fundusz Odbudowy

 

- W naszej ocenie to błędna interpretacja, te pieniądze są bardzo potrzebne w tej chwili i na przyszłość. Jarosław Gowin w trakcie ostatnich ustaleń udał się do Brukseli, gdzie negocjował i czynnie brał udział, by te środki wypracować - przyznała pytana o to jak ocenia decyzję Solidarnej Polski by nie popierać ratyfikacji Funduszu Odbudowy, który ma dać Polsce 100 mld zł. 

 

- Powinniśmy ratyfikować, by jak najszybciej móc korzystać z tych środków - dodała. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie