Dwupiętrowa zabytkowa willa... przejechała ulicami San Francisco

Świat
Dwupiętrowa zabytkowa willa... przejechała ulicami San Francisco
Twitter
Przewiezienie domu kosztowało właściciela 400 tys. dolarów

Zabytkowa, licząca 139 lat, dwupiętrowa willa z San Francisco miała być wyburzona. Zamiast tego w poniedziałek została przewieziona ciężarówką transportową ulicę dalej.

Jak przekazała agencja dpa, żeby wykonać to zadanie, na ulicy Franklin - na której pierwotnie stał zabytkowy budynek - zdemontowano parkometry, światła uliczne oraz znaki sygnalizacyjne. Przycięto też drzewa i rozłączono linie elektryczne. Ciężarówka transportowa ciągnęła za sobą platformę, na której umieszczono w całości stary dwupiętrowy dom. Willa licząca 24 metry wysokości została osadzona na sąsiedniej ulicy Fulton.

 

 

Domowi groziło wyburzenie. W miejscu, w którym pierwotnie stał, ma powstać wielopiętrowy budynek mieszkalny. Właściciel zabytkowej willi postanowił ją ocalić. Według "San Francisco Chronicle", przewiezienie domu kosztowało właściciela 400 tys. dolarów. Połowa tej sumy poszła na załatwianie odpowiednich zgód oraz transport. Operację musiało zatwierdzić piętnaście miejskich instytucji.

 

 

Mężczyzna, który kierował przewożeniem budynku powiedział "San Francisco Chronicle", że akcja była "warta zaangażowania się". "Przyzwyczaiłem się do widoku tego domostwa. Ono jest historyczne. Drewno, którym je wyłożono jest oryginalne, stare. Nie widuje się już takiego w dzisiejszych czasach" - zaznaczył.

 

 

Wiktoriańskie, wybudowane w XIX wieku, wille oraz domostwa w hiszpańskim kolonialnym stylu są dziedzictwem kulturalnym San Francisco oraz uchodzą za największe atrakcje - poza mostem Golden Gate - tego kalifornijskiego miasta.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie