Odwilż w Polsce. Alert hydrologiczny w siedmiu województwach

Polska
Odwilż w Polsce. Alert hydrologiczny w siedmiu województwach
zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/Bergadder
Alert hydrologiczny w siedmiu województwach

W sobotę po południu już w siedmiu województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim, śląskim, mazowieckim i łódzkim obowiązuje alert hydrologiczny IMGW drugiego stopnia. Ze względu na spływ wód roztopowych możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Nadal niebezpieczna sytuacja jest również w dolnej Odrze w woj. zachodniopomorskim.

- W związku ze spływem wód roztopowych, w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych, szczególnie w zlewniach: Ślęzy, Kaczawy, Baryczy - informowało w sobotę rano IMGW.

 

Po południu taki alert wydano także dla zlewni Pilicy i Bzury oraz dla ujściowego odcinka Odry, czyli woj. łódzkiego i mazowieckiego. Ponadto dla dolnej Odry w woj. zachodniopomorskim do jutra zostało przedłużone ostrzeżenie stopnia trzeciego.

 

 

Jak wyjaśnia IMGW, w związku z utrzymującym się oddziaływaniem zjawisk lodowych na Odrze w rejonie Widuchowej, w ciągu najbliższej doby, nadal mogą występować wahania stanów wody powyżej stanu alarmowego.

 

Premier: monitorujemy sytuację

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że rozmawiał z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim na temat poważnego ryzyka lokalnych powodzi i podtopień. Monitorujemy sprawę i będziemy podejmować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa - zapewnił szef rządu.

 

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie