Oto nowe auto z Polski. I nie chodzi o Izerę!

Moto
Oto nowe auto z Polski. I nie chodzi o Izerę!
interia.pl/Autobox Innovation
Auto nie było projektowane pod żaden konkretny przetarg.

Ostatnio w kontekście "polskiego samochodu", mówi się niemal wyłącznie o elektrycznej Izerze. Tymczasem inne rodzime firmy także pracują nad swoimi pojazdami. Niestety często nie są to modele skierowane do zwykłych kierowców.

Terenowe auto kryjące się pod tajemniczym oznaczeniem AH 20.44. To autorski projekt starachowickiej firmy Autobox Innovation oferującej swoje pojazdy m.in. wojsku.

 

Firma: to nie młodszy brat Honkera

 

Pierwszy człon nazwy nowego pojazdu - litery AH - pochodzą od słów Autobox i Honker. Jednak przedstawiciele starachowickiej firmy nie chcą łączyć ich nowego samochodu z opracowanym w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia poprzednikiem. AH 20.44 jest bowiem zupełnie nową, autorską, konstrukcją Autobox Innovation, którą z historycznym Honkerem wspólne ma jedynie... dwa zewnętrzne lusterka.

 

ZOBACZ: Toyota patentuje autonomiczne pojazdy tankująco-ładujące dla samochodów

 

Cała reszta - począwszy od nadwozia, przez ramę nośną, na elementach przeniesienia napędu - stanowi własne dzieło zatrudnionych w Starachowicach inżynierów.

 

Jak poinformował Interię Wojciech Cyrkowicz z Autoboxu - spoza polski pochodzi właściwie tylko silnik i skrzynia biegów.

 

Prototyp już intensywnie jeździ w terenie

 

Należąca do Grupy Zasada spółka zasłynęła m.in. dużym kontraktem na modernizację wykorzystywanych w wojsku Starów 266 do standardu M2, w ramach którego wozy otrzymały m.in. zupełnie nowe kabiny (m.in. z klimatyzacją) i układ napędowy. W 2019 Autobox Innovation odkupił wyposażenie ruchome dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie oraz prawa do marki Honker.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie: chcą pokryć asfaltem linie kolejowe. Mają po nich jeździć autonomiczne pojazdy

 

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych firma skupiała się na sprzedaży części do polskich ciężarówek. Z czasem powstał też wyspecjalizowany zakład zajmujący się przeróbkami wyprodukowanych w Starachowicach pojazdów (oferuje np. kompletnie wyposażone zabudowy dla wojsk inżynieryjnych czy łączności). Obecnie firma jest wyłącznym właścicielem dokumentacji i praw do produkcji Stara 266.

 

Obecnie firma ze Starachowic dysponuje jeżdżącym prototypem, który przechodzi właśnie intensywne testy w terenie. Wersja produkcyjna ma być gotowa w połowie roku.

 

Więcej o nowym samochodzie terenowym(wymiary, masa, specyfikacja) można przeczytać w portalu interia.pl.

hlk/ interia.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie