Walka o nazwę stołecznego ronda. Radni PiS apelują do warszawiaków o jego obronę

Polska
Walka o nazwę stołecznego ronda. Radni PiS apelują do warszawiaków o jego obronę
PAP/Paweł Supernak
Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie. Grupa warszawskich radnych proponuję zmianę jego nazwy na Rondo Praw Kobiet.

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do warszawiaków w czwartek na Twitterze o obronę ronda Romana Dmowskiego. "Prosimy o opinie pisemne ws. obrony ronda Romana Dmowskiego. Proszę wysyłać do Rady Warszawy. Proszę o jak najbardziej merytoryczne argumenty" – napisał na swoim Twitterze radny Filip Frąckowiak, wiceprzewodniczący Komisji Nazewnictwa Rady Warszawy.

Apel do mieszkańców stolicy skierował również radny Piotr Mazurek. "Po posiedzeniu Komisji Nazewnictwa #RadaWarszawy, na którym z @FrackowiakFilip twardo broniliśmy #RondoDmowskiego przed zakusami skrajnej lewicy, radni czekają na pisemne głosy w sprawie. Zachęcam do wysyłania swoich opinii. Przeciwnicy Dmowskiego już to robią". Wpis tej treści zamieścił również na Twitterze.

 

 

W środę Komisja Nazewnictwa Rady Warszawy dyskutowała na temat zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego na Praw Kobiet. Jednak żadna decyzja nie została podjęta. Negatywną opinię na temat zmiany nazwy wyraził Zespołu do spraw Nazewnictwa Miejskiego działający przy komisji. Z inicjatywą zmiany nazwy ronda wystąpiły stołeczne środowiska lewicowe dwa lata temu.

 

"Miejsce zlotów nacjonalistów" 

 

Radna Agata Diduszko-Zyglewska (Lewica) – jedna z inicjatorek zmiany nazwy – wyjaśniła, że "rondo jest kluczowe, bo w ostatnich latach stało się miejscem zlotów nacjonalistów". "Tu chodzi o symboliczną zmianę. W samym centrum miasta rondo może mieć imię polityka, który był antysemitą, przeciwnikiem demokracji, założycielem ruchu nacjonalistycznego w Polsce, czyli zrobił dużo złego w Polsce, albo może być symbolem tego, że w Warszawie szanujemy prawa człowieka, prawa kobiet itd." – powiedziała.

 

W czwartek w obronie nazwy ronda Dmowskiego wystąpiła Młodzież Wszechpolska.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie