Restrykcje na Ukrainie przedłużone. Cały kraj w żółtej strefie

Świat
Restrykcje na Ukrainie przedłużone. Cały kraj w żółtej strefie
PAP/EPA/Demian Alday Estévez/Zdj. ilustracyjne
Od przyszłego tygodnia Ukraina wraca do tzw. adaptacyjnej kwarantanny

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił w środę przedłużenie w kraju restrykcji przeciwepidemicznych do 30 kwietnia. Zmieni się też ich format - od przyszłego tygodnia Ukraina powróci do tzw. adaptacyjnej kwarantanny, uzależniającej stopień ograniczeń od sytuacji w danym regionie.

W kraju od przyszłego tygodnia obowiązywać będą cztery stopnie bezpieczeństwa epidemicznego: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony - ogłosił minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

 

Minister zaznaczył, że cała Ukraina od 24 lutego znajdzie się w tzw. żółtej strefie, jako bazowej. Jak wyjaśnił, obejmie ona restrykcje, które obowiązują w całym kraju obecnie, z pewnymi złagodzeniami. Między innymi lokale gastronomiczne będą mogły obsługiwać klientów godzinę dłużej.

 

ZOBACZ: Ukraina. Kontrowersyjna decyzja mera Dniepru. Zwolnił kilkaset osób w 9 minut

 

Obowiązujące na razie ograniczenia przewidują m.in. obowiązek noszenia w środkach transportu zbiorowego i w budynkach użyteczności publicznej maseczek ochronnych. Działają szkoły, kina, muzea i siłownie, jednak zgodnie z przepisami powinna przebywać w nich ograniczona liczba osób. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte do godz. 23.

 

Poprzedniego dnia na Ukrainie wykryto prawie 4,3 tys. zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 147 osób, hospitalizowano ponad 2,3 tys., a prawie 6 tys. pacjentów wyzdrowiało. Przeprowadzono ok 26 tys. testów metodą PCR. Łącznie od początku pandemii Covid-19 wykryto w kraju 1 280 904 zakażenia, 24 689 osób zmarło.

 

Na Ukrainie nie ruszył jeszcze proces szczepień przeciw Covid-19.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie