Owce z Katowic honorowymi dawcami krwi

Polska
Owce z Katowic honorowymi dawcami krwi
Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM
Rocznie pozyskuje się od nich 26 litrów krwi

Owce hodowane w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach to honorowi krwiodawcy. Rocznie pozyskuje się od nich 26 litrów krwi, wykorzystywanej przede wszystkim do przygotowywania pożywek pod wymazy bakteryjne.

- Owcza krew zastępuje ludzką i służy przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. Wtedy wiadomo, jakiego użyć antybiotyku, by pomóc choremu pacjentowi - wyjaśniła w środę zootechnik Aniela Grajoszek z Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM, która opiekuje się niewielkim, ale bardzo pożytecznym stadkiem owiec czarnogłówek.

 

ZOBACZ: Które zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem?

 

- Raz w tygodniu pobieramy krew od jednego z przedstawicieli stada. Nasz honorowy dawca dostaje za to dodatkową porcję paszy. Dlatego pobieranie krwi nie kojarzy mu się ze stresem, bólem, ale z przyjemnością - wyjaśniła.

 

300 złotych za litr

 

Każda z owiec - dawców raz w miesiącu oddaje krew sprzedawaną potem do laboratoriów, m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Krew zwierzęca jest także wykorzystywana w celach badawczych przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Litr owczej krwi kosztuje 300 złotych. Z każdego litra można przygotować tysiące pożywek.

 

Stado Centrum Medycyny Doświadczalnej liczy 4 dorosłe barany i 8 owiec. Siedem z nich właśnie zostało matkami, wydając na świat w sumie ośmioro jagniąt - 6 baranków i 2 owieczki. Maluchy czują się dobrze, a kiedy dorosną, zapewne też zostaną dawcami krwi.

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie