"Bogate kraje powinny jeść syntetyczną wołowinę". Bill Gates ma pomysł, jak uratować planetę

Świat
"Bogate kraje powinny jeść syntetyczną wołowinę". Bill Gates ma pomysł, jak uratować planetę
piqsels
"Emisja metanu pochodząca od bydła jest prawie tak duża, jak ta z przemysłu paliw kopalnych"

Bill Gates wezwał bogate narody do przejścia na w pełni syntetyczną wołowinę. Pozwoliłoby to - jak przekonuje - zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych powodujących globalne zmiany klimatyczne. "Możesz przyzwyczaić się do różnicy w smaku, a z czasem będzie ci jeszcze bardziej smakować" - zaznaczył współzałożyciel Microsoftu.

Bill Gates w swojej najnowszej książce zatytułowanej "Jak uniknąć katastrofy klimatycznej" poruszył kwestię efektu cieplarnianego. Zwrócił uwagę, że hodowla krów produkuje za dużo gazów cieplarnianych, więc rozsądnie byłoby wyłączyć wołowinę z codziennej diety. Produkowany przez zwierzęta metan osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom.

 

ZOBACZ: Mazowieckie bez węgla do 2030 roku? Tego chce prezydent Warszawy

 

Zaznaczył jednocześnie, że mniej zamożne kraje nie mogą pozwolić sobie na przejście na syntetyczne wyroby, jednak - jak twierdzi - bogatsze narody powinny to zrobić. 

 

Gates podkreśla, że ​​chociaż ludzkość dzięki osiągnięciom technologicznym jest w stanie uratować planetę, jednak ostatecznie konieczne są działania rządów państw. 

 

"Emisja porównywalna z pochodzącą z paliw kopalnych"

 

Ilość metanu w atmosferze gwałtownie wzrosła w latach 2000-2017, co według naukowców może oznaczać ocieplenie klimatu nawet o cztery stopnie Celsjusza do końca wieku.

 

- Emisja pochodząca od bydła jest prawie tak duża, jak emisja metanu z przemysłu paliw kopalnych - twierdzi dr Robert Jackson, cytowany przez Sky News.

 

- Możesz przyzwyczaić się do różnicy w smaku, a twierdzi się, że z czasem syntetyczne mięso będzie ci jeszcze bardziej smakować - dodał Gates.

 

Na przykładzie przedsiębiorstwa Memphis Meats, które wytwarza syntetyczne mięso na poziomie komórkowym wykazał, że produkcja takich wyrobów nie jest ekonomiczna, jednak firma Impossible Burger i Beyond Meat "mają mapę drogową jakości i mapę drogową kosztów, co czyni je całkowicie konkurencyjnymi". Podkreślił, że to dobrze rokuje na przyszłość. 

 

Dodał, że chociaż firmy te reprezentują mniej niż 1 proc. światowego zaopatrzenia w mięso, "są na dobrej drodze".

msl/prz/ Sky News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie