Prof. Dudek: repolonizacja mediów w wykonaniu PiS to ich nacjonalizacja

Polska
Prof. Dudek: repolonizacja mediów w wykonaniu PiS to ich nacjonalizacja
Polsat News
Goście Grzegorza Jankowskiego w "Debacie Dnia"

- Będziemy mieli kraj, w którym nastąpiła tzw. repolonizacja mediów, o co PiS postulowało i przeciwko czemu ja bym nie protestował, gdyby ona nie okazała się niestety w wykonaniu PiS nacjonalizacją - mówił w "Debacie Dnia" prof. Antoni Dudek (UKSW). Dodał, że jeżeli większość mediów podlegałoby spółkom Skarbu Państwa, to pośrednio byłaby one pod kontrolą rządu, który obsadza władze tych spółek.

Goście Grzegorza Jankowskiego w "Debacie Dnia" dyskutowali na temat projektu ustawy dot. podatku od reklam. W proteście przeciwko rządowym planom zjednoczyły się liczne prywatne media, które opublikowały wspólne oświadczenie. 

 

Prof. Waldemar Paruch (UMCS) odpowiadając prof. Dudkowi stwierdził, że celem rządu jest dekoncentracja mediów. - Renacjonalizacja nie jest chyba właściwą kategorią jeśliby toczyć spory językowe - dodał.

 

Jak powiedział, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin opinia publiczna dowiedziała się tego, jak niskie podatki płacą koncerny medialne. - Zwłaszcza te o zasięgu międzynarodowym. Skandalem jest, że jedna z korporacji zapłaciła tylko 13 mln podatku. Pytanie, jak zadziała opinia publiczna i po której stronie będzie sympatia - mówił.

 

ZOBACZ: "Nie chodzi o pieniądze, stawką jest wolność". Orędzie marszałka Senatu

 

Dr Bartłomiej Biskup (UW) stwierdził z kolei, że rząd dąży do dekoncentracji mediów, ale przejęcie Polska Press idzie w kierunku nacjonalizacji, czyli unarodowienia tych mediów.

 

- Ci, którzy mówią, że zbliżamy się w stronę Węgier - to im daje argument w tej dyskusji - dodał.

 

WIDEO: fragment programu "Debata Dnia"

  

Protest "Media bez wyboru"

 

W środę nie można było przeczytać ani obejrzeć wiadomości m.in. na kanale Polsat News oraz w portalu polsatnews.pl. Specjalna wersja serwisu miała związek z akcją "Media bez wyboru". W proteście zjednoczyły się liczne prywatne media, które opublikowały wspólne oświadczenie. 

 

Media, które przyłączyły się do akcji "Media bez wyboru", na swoich stronach internetowych publikują list otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych. List został podpisany m.in. przez Agorę S.A., Dziennik Wschodni, Edipresse Polska, Grupę Eurozet, Kino Polska TV S.A., Polska Press Grupę, Ringier Axel Springer Polska, TVN S.A. i Telewizję Polsat.

 

Projekt ustawy o składce mediów na walkę z epidemią to tak naprawdę de facto nowy podatek.

 

ZOBACZ: Media w walce z pandemią. Grupa Polsat przekazała ponad 50 mln zł

 

Wbrew twierdzeniom strony rządowej, nie ma nic wspólnego z walką z epidemią i zwalczaniem Covid – w treści ustawy nie pojawia się ani razu słowo epidemia czy Covid.

 

Media prywatne działające w Polsce zostaną pozbawione do 15 proc. swoich przychodów. Dla dużej części mediów będzie to równoznaczne z perspektywą ograniczenia działalności lub wręcz bankructwa. Wiele mediów funkcjonuje w Polsce z rentownością na poziomie kilku procent. Odebranie im do 15 proc. środków może oznaczać ich stopniowy upadek.

 

Polacy mogą stracić stracą powszechny dostęp do wysokiej jakości rozrywki, filmów, seriali, muzyki, kultury, sztuki oraz sportu.

zdr/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie