Prezydent: trzeba otworzyć chiński rynek na towary z Polski

Biznes
Prezydent: trzeba otworzyć chiński rynek na towary z Polski
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News

- Podobnie jak większość państw regionu, Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje podjęcia przez władze ChRL możliwych działań w tym zakresie - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas Szczytu Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (17+1). Ze względu na pandemię spotkanie odbywa się w formie wirtualnej.

Prezydent przypomniał, że minęło blisko dziewięć lat od zainicjowania w Warszawie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin oraz że to drugi taki szczyt, w którym uczestniczy osobiście jako najwyższy przedstawiciel polskich władz.

 

- Jako prezydent RP wychodzę bowiem z założenia, że żadne istotne wydarzenie dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie może odbyć się bez obecności Polski. Postrzegam ten mechanizm współpracy jako ważną platformę dialogu uzupełniającą kanały relacji dwustronnych – które niezmiennie traktujemy priorytetowo, obok relacji UE-Chiny, a także innych formatów współpracy regionalnej - podkreślił.

 

ZOBACZ: Baterie do aut elektrycznych polskim hitem eksportowym. Powstają kolejne fabryki

 

Jak dodał, "jednocześnie wciąż czujemy niedosyt i żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach formatu 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne i obopólnie korzystne rezultaty w sferze gospodarczej". Wyjaśnił, że przede wszystkim chodzi o "zwiększenie przez Chiny importu towarów i usług z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz większego napływu chińskich inwestycji typu greenfield".

 

"Osiągniemy ten cel szybciej, gdy bardziej zbilansujemy relacje handlowe"

 

Duda mówił, że podobnie jak większość państw regionu, Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na swoje towary i oczekuje od władz ChRL możliwych działań w tym zakresie, "takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski".

 

ZOBACZ: Cenimy gotówkę, ale płacimy kartami

 

- Rozmawiamy dziś o pandemii i możliwościach powrotu naszych gospodarek na ścieżkę rozwoju. Nie mam wątpliwości, że osiągniemy ten cel szybciej, gdy nasze relacje handlowe będą bardziej zbilansowane - ocenił prezydent.

 

Podziękował również stronie chińskiej za przyspieszenie w ostatnim okresie szeregu procedur administracyjnych obejmujących eksport polskich produktów. - Mam nadzieję, że ta dobra współpraca instytucjonalna będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach - powiedział Duda.

 

Prezydent podkreślił, że żyjemy obecnie w trudnych czasach ograniczonej mobilności społecznej, w tym biznesowej. - Chciałbym z tego powodu zaproponować powrót do uruchomienia tzw. szybkiej ścieżki (fast track) dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej podróżujących do Państwa Środka. My już takie rozwiązania stosujemy. Jestem przekonany, że również chińskie władze, bez uszczerbku dla wymogów bezpieczeństwa, mogłyby wprowadzić podobne ułatwienia - powiedział Duda.

 

"To rodzaj współpracy, na której wszyscy możemy wygrać"

 

Jak mówił, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska – korzystając ze swojego położenia geograficznego - planuje wzmacniać swoją rolę w wymianie handlowej między Europą i Chinami.

 

- Rozbudowujemy w tym celu swój potencjał transportowy i przeładunkowy. Nie zamierzamy być przy tym jedynie obszarem tranzytowym. Chcemy aktywnie zwiększać udział naszego kraju i regionu w globalnych łańcuchach dostaw - powiedział Duda.

 

Prezydent wyraził również zadowolenie z faktu, że Chiny dostrzegają potencjał Europy Środkowo-Wschodniej i "są gotowe wspólnie z nami poszukiwać synergii naszego modelu rozwoju z własnymi inicjatywami oraz z unijnymi projektami wzmacniania połączeń Europa-Azja".

 

- Jest to rodzaj współpracy, na której wszyscy możemy wygrać - zaznaczył prezydent. Podkreślił również, że "Polska szanuje indywidualną ścieżkę poszczególnych państw, którą obierają w ramach formatu 17+1".

 

ZOBACZ: Chiny walczą z "feminizacją" męskiej młodzieży. Rząd wydał specjalny komunikat

 

Prezydent podziękował gospodarzom wtorkowego spotkania, w tym prezydentowi Xi Jinpingowi, za stworzenie okazji do omówienia współpracy w ramach formatu 17+1, istotnej - jak mówił - "z punktu widzenia walki z pandemią Covid-19 oraz ożywienia naszych gospodarek".

 

- Jak słusznie pan zauważył w zaproszeniu na szczyt, najwyższy czas, aby podjąć wspólny wysiłek na rzecz odbudowy i rozwoju porządków społeczno-gospodarczych naszych państw - powiedział Duda.

 

"Zakupy wyposażenia medycznego z Chin pomogły ustabilizować sytuację"

 

Prezydent wyraził również nadzieję, że już wkrótce "będziemy mogli wrócić do świata sprzed Covid-19, a więc bez ograniczeń w poruszaniu się, strachu przed infekcją, ze spotkaniami twarzą w twarz i z uściskiem dłoni".

 

- Świata, który będzie bardziej solidarny zarówno na poziomie międzyludzkim, jak i międzynarodowym. Pozytywnych przykładów takiej solidarnej współpracy mogliśmy doświadczyć zwłaszcza w pierwszym okresie wybuchu pandemii, gdy zakupy wyposażenia medycznego z Chin pozwoliły ustabilizować sytuację epidemiczną - stwierdził prezydent.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie