Atak hakerów na CD Projekt. "Mamy kody źródłowe Cyberpunka 2077"

Technologie
Atak hakerów na CD Projekt. "Mamy kody źródłowe Cyberpunka 2077"
CD Projekt; Twitter/CD Projekt
Hakerzy grożą CD Projekt. Żądają pieniędzy

CD Projekt przyznało na Twitterze, że padło ofiarą hakerów. Internetowi przestępcy mieli zdobyć kody źródłowe do najważniejszych gier stworzonych przez firmę oraz dostęp do jej poufnych dokumentów. Zażądali pieniędzy.

"Przejęliśmy kody źródłowe Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta i specjalnej, jeszcze nie wypuszczonej wersji Wiedźmina 3. Do tego mamy wszystkie wasze dokumenty, dotyczące relacji inwestorskich, HR, administracyjnych czy księgowych. Wasze serwery zostały przez nas zakodowane, choć pewnie odzyskacie wszystko z backupów" - napisał przedstawiciel hakerów w wiadomości po angielsku, zostawionej na serwerach CD Projekt Red.

 

Dają 48 godzin  

 

Zażądał pieniędzy. W innym przypadku kody źródłowe ma sprzedać lub upublicznić w sieci. Zagroził również, że przekaże dziennikarzom dokumenty firmowe, by ludzie zobaczyli, "jak g******* funkcjonuje firma". "Inwestorzy stracą do was zaufanie, a wasze akcje spadną jeszcze niżej" - dodał.

 

ZOBACZ: Gra Cyberpunk 2077 wycofana w wersji na konsole. Powodem duża liczba błędów

 

Polska firma ma 48 godzin na skontaktowanie się z szantażystami. 

"Nie spełnimy ich żądań"

O ataku CD Projekt poinformowało na Twitterze. Zapewniło, że nie zapłaci hakerom.

 

"Nie spełnimy ich żądań i nie będziemy z nimi negocjować jednocześnie zdając sobie sprawę, że może to doprowadzić do wycieku strzeżonych danych. Podejmujemy niezbędne kroki, by załagodzić konsekwencje tego oświadczenia, i dotrzeć do podmiotów, których dotyczy wyciek danych" - poinformowano.

 

Polska firma zapewniła, że w wyniku ataku prywatne dane graczy i użytkowników nie zostały przejęte. O całej sytuacji zostały powiadomione odpowiednie służby oraz prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 

Ucierpiały wewnętrzne systemy firmy

 

W oświadczeniu CD Projekt zamieszczonym na Twitterze czytamy, że w wyniku ukierunkowanego cyberataku ucierpiały niektóre wewnętrzne systemy firmy.

 

CD Projekt nie poinformował, jakie dane zostały wykradzione w wyniku incydentu; podał, że kopie zapasowe informacji pozostały nienaruszone i będą mogły zostać wykorzystane do odtworzenia danych. Sprawcy ataku pozostają niezidentyfikowani.  

 

Komentarz eksperta

 

- Takie przypadki cyberataków w przeszłości już się zdarzały, to jednak ten wygląda bardzo poważnie - ocenił specjalista ds. cyberbezpieczeństwa i były doradca ds. cyberwojny w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża w Genewie dr Łukasz Olejnik. - Z komunikatu firmy wynika, że szczęśliwie uda się przywrócić dane z kopii zapasowej. Nie wiemy jednak, jakie informacje wykradziono i jak takie dane mogą zostać wykorzystane w przyszłości - dodał ekspert.

 

CD Projekt RED to polska firma branży rozrywki elektronicznej, specjalizująca się w grach wideo. Światowy rozgłos zyskała po wydaniu serii gier "Wiedźmin" inspirowanych prozą Andrzeja Sapkowskiego. Najnowsza produkcja studia to "Cyberpunk 2077". Po informacjach na temat ataku hakerskiego notowania największego polskiego producenta gier zaczęły spadać i obecnie spadek ten szacowany jest na ok. 6 proc. Cena akcji plasuje się na poziomie 276 zł. 

 

 

ml/bas/emi/ polsatnews.pl, dziennik.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie