Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Polska
Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
piqsels
Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca.

Możliwe, że to ostatni raz, kiedy przestawimy wskazówki zegara zmieniając czas z zimowego na letni. Decyzja należy do państw członkowskich UE. Tym razem pośpimy krócej. W nocy z 27 na 28 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Czas letni w Polsce trwa 7 miesięcy, a zimowy 5. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

 

UE za zniesieniem zmiany czasu

 

W 2018 r. w krajach Unii Europejskiej przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że większość respondentów opowiada się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził decyzję na temat likwidacji zmiany czasu, co oznaczałoby, że w naszym kraju obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni.

 

ZOBACZ: Europosłowie za zniesieniem zmiany czasu w UE

 

Planowo ostatni raz zmiana czasu miałaby miejsce w marcu 2021 r. Ostateczna decyzja należy jednak do państw członkowskich.

msl/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie