"Polska zdystansowała Niemcy i Francję". Dworczyk o szczepieniach

Polska
"Polska zdystansowała Niemcy i Francję". Dworczyk o szczepieniach
PAP/EPA/TAMAS VASVARI/ zdjęcie ilustracyjne
Polska zdystansowała m.in. Niemcy, Francję, Portugalię i Austrię pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców

"Polska zdystansowała m.in. Niemcy, Francję, Portugalię i Austrię pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców i wyraźnie przekraczamy średnią dla UE" - poinformował w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień.

"Pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców Polska zdystansowała m.in. Niemcy, Francję, Portugalię, Austrię, Belgię, Finlandię i Hiszpanię. Zdecydowanie przekraczamy średnią dla całej Unii Europejskiej. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w #Narodowy Program Szczepień!" - napisał Dworczyk na Twitterze.

 

 

Na pierwszym miejscu Izrael

 

Na potwierdzenie tej informacji szef KPRM połączył dane statystyczne międzynarodowej witryny internetowej "The Spectator Index". Wśród uwzględnionych tam państw, Polska zajmuje piąte miejsce ze współczynnikiem 4,3 (zaszczepionych przeciwko koronawirusowi na 100 mieszkańców).

 

Na pierwszym miejscu w zestawieniu "The Spectator Index" jest Izrael (62), na drugim Zjednoczone Emiraty Arabskie (40), na trzecim Wielka Brytania (17,6), a na czwartym USA (11,7).

 

ZOBACZ: Izrael. Szczepieniami przeciwko Covid-19 objęto już młodzież

 

Natomiast miejsca za Polską zajmują kolejno: Hiszpania (4,2), Włochy (4,1), Niemcy (3,7). Średnia dla Unii Europejskiej jest na poziomie 3,7/100 mieszkańców.

 

Poniżej średniej unijnej są wymienione Turcja (3), Francja (3), Kanada (2,7), Chiny (2,1), Brazylia (1,6), Arabia Saudyjska (1,2), Rosja (0,6), Meksyk (0,5), Indie (0,4) oraz Indonezja (0,3).

 

Zutylizowano ponad 3 tys. dawek

 

Jak poinformowała w niedzielę KPRM, w Polsce wykonano dotąd 1 mln 641 tys. 158 szczepień przeciw COVID-19. Drugą dawkę szczepionki otrzymało 440 tys. 365 osób, a tylko pierwszą - 1 mln 200 tys. 793.

 

Na rządowych stronach gov.pl podano, że zanotowano 1 tys. 393 niepożądane odczyny poszczepienne. Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Większość z nich to zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. W zestawieniu poinformowano też, że zutylizowano 3 tys. 238 dawek szczepionki.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie