Pentagon: o obecności wojsk za granicą będziemy decydować z sojusznikami

Świat
Pentagon: o obecności wojsk za granicą będziemy decydować z sojusznikami
PAP/EPA/Erin Schaff / POOL
Generał Austin zapowiedział, że przegląd obecności wojskowej USA na świecie, będzie kontynuowany

Przegląd sił zbrojnych USA stacjonujących poza granicami kraju będzie prowadzony z udziałem sojuszników - zapewnił w czwartek szef Pentagonu gen. Lloyd Austin. "Po jego zakończeniu podzielę się z prezydentem uwagami na temat rozmieszczenia tych wojsk" - dodał.

- Stacjonowanie wojsk USA poza granicami kraju powinno odpowiadać globalnym interesom Stanów Zjednoczonych i w takim duchu będę doradzał prezydentowi, który jest głównodowodzącym naszymi siłami zbrojnymi - podkreślił Austin.

 

Dyplomacja powinna być instrumentem pierwszego wyboru

 

Szef resortu obrony odniósł się też do czwartkowego wystąpienia prezydenta Bidena w Departamencie Stanu, w którym szef państwa nakreślił główne kierunku polityki zagranicznej.

 

ZOBACZ: Biden wstrzyma wycofywanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec

 

- Zapowiedź prezydenta Bidena o przywróceniu amerykańskiego przywództwa na arenie międzynarodowej, a w szczególności jego przeświadczenie, że dyplomacja powinna być instrumentem pierwszego wyboru, gdy chodzi o stosunki międzynarodowe, daje poczucie pewności nie tylko nam - mężczyznom i kobietom zatrudnionym w strukturach departamentu Obrony, ale i szeregowym obywatelom - zaznaczył generał.

 

Odnosząc się do czwartkowej zapowiedzi prezydenta Bidena, że proces wycofywania części żołnierzy USA z Niemiec będzie poprzedzony dokładną analizą sytuacji, szef Pentagonu przypomniał, że obecny kompleksowy przegląd obecności amerykańskiej za granicą został zainicjowany jeszcze za rządów prezydenta Trumpa w związku z jego decyzjami o zmniejszeniu kontyngentu amerykańskiego w Niemczech i wycofaniu jednostek amerykańskich z Afganistanu.

 

Sojusznicy Ameryki włączeni w proces

 

W czerwcu 2020 r. Donald Trump zapowiedział redukcję amerykańskiego kontyngentu w RFN z 36 tys. do 25 tys. żołnierzy Zdecydował się na ten kroku przekonany, że Niemcy przeznaczają nieproporcjonalnie mało środków na cele obronne. Spośród 12 tys. amerykańskich żołnierzy, których Trump chciał wycofać z Niemiec, 5600 miało trafić do innych krajów NATO, w tym - do Polski.

 

ZOBACZ: Pierwszy w historii czarnoskóry szef Pentagonu. "Oczyści siły z rasistów i ekstremistów"

 

Sam przegląd obecności wojskowej USA za granicą będzie kontynuowany - podkreślił w czwartek gen. Austin, dodając, że sojusznicy Ameryki zostaną włączeni w ten proces.

 

Agencja Associated Press podała w czwartek z powołaniem się na rzecznika Pentagonu Johna Kirby, że kwestia dyslokacji wojsk USA w Niemczech był przedmiotem ubiegłotygodniowych rozmów gen. Lloyda Austina z szefową niemieckiego resortu obrony Annegret Kramp-Karrenbauer.

 

Bardzo doceniają Niemcy

 

Szef Departamentu Obrony USA zapewnił niemiecką minister, że "niezależnie od tego, jaka decyzja zostanie podjęta, będzie ona wypracowana w ścisłym porozumieniu z nią i z jej rządem" - pisze AP.

 

Amerykański generał miał też podkreślić, że bardzo wysoko ocenia wsparcie, jakie USA otrzymywały ze strony Niemiec przez długie lata i "bardzo doceniają Niemcy, jako miejsce stacjonowania amerykańskich wojsk w Europie".

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie