Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Andrzej Grygiel
Pracownicy Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu zajmują się m.in. wyodrębnianiem mutacji koronawirusa

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostanie przedstawiona - jak mówił premier Mateusz Morawiecki - perspektywa na kolejne dwa tygodnie dot. kwestii obostrzeń. Do pracy wróciła część największych centrów nauki w Polsce. Czynne jest np. gdańskie Hevelianum, a od soboty można będzie zwiedzać stołeczne Centrum Nauki Kopernik. Zobacz zapis naszej relacji na żywo.

grz/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

- W połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 proc. łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 proc. miejsc - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie w jakiejś formie paszportów szczepionkowych, co mogłoby umożliwić wyjazdy zagraniczne i zwolnienie z obowiązku kwarantanny po powrocie - podał "The Times".

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 5 lutego

Premier Słowacji Igor Matovicz powiedział w piątek, że w zrobionych w środę testach PCR, w tych z pozytywnym wynikiem aż w 74 proc. obecny był brytyjski wariant koronawirusa. Rząd zatwierdził system wprowadzania restrykcji, zgodnie z którym w całym kraju obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia.

Z powodu zakażeń koronawirusem we Francji w 934 klasach na około 530 tys. oraz w 105 placówkach edukacyjnych na 61,5 tys. zawieszono zajęcia – podało w piątek ministerstwo edukacji. Ze względu na Covid-19 nie wpuszczono na pokłady samolotów ponad 700 osób.

Władze Grecji ogłosiły w piątek zaostrzenie zasad trwającego od listopada lockdownu w związku ze wzrostem liczby przypadków Covid-19. Według nowych przepisów, godzina policyjna m.in. w Atenach zacznie się w weekend już o 18, czyli 3 godziny wcześniej.

W ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zmarło na Covid-19 około 900 podopiecznych domów spokojnej starości - wynika z szacunków ministerstwa zdrowia, które przed niemal tygodniem zakończyło szczepienia w tych ośrodkach. Resort odnotował też utrzymujący się w całym kraju spadek dynamiki zakażeń.

Biały Dom poinformował w piątek, że Pentagon zaaprobował wysłanie 1100 żołnierzy do pomocy w kampanii szczepień przeciwko Covid-19. Docelowo w akcji może wziąć udział 10 tys. żołnierzy.

Wprawdzie władze i naukowcy przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem, ale wszystkie dane coraz wyraźniej wskazują, że praktycznie w całej Wielkiej Brytanii epidemia koronawirusa słabnie.

Władze Belgii zdecydowały w piątek o przedłużeniu do 1 kwietnia większości obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, ale jeszcze w lutym zostaną otwarte zakłady fryzjerskie, kempingi i ogrody zoologiczne.

W ostatnim tygodniu stycznia 16 proc. zakażeń było spowodowanych przez brytyjski wariant koronawirusa. „Wariant brytyjski wciąż zaraża, ale wydaje się, że wzrost nieco zwolnił w porównaniu z pierwszymi tygodniami stycznia” - powiedział wirusolog Steven Van Gucht na konferencji prasowej Sciensano.

Włoscy eksperci z komitetu doradców rządu negatywnie zaopiniowali wniosek władz Lombardii, Emilii-Romanii i Toskanii o wydłużenie otwarcia restauracji do wieczora, by przy stolikach można było podawać kolację. Ich zdaniem obniżyłoby to skuteczność restrykcji przeciwepidemicznych.

Zaplanowane na 6 maja wybory lokalne w Anglii, które pierwotne miały się odbyć w zeszłym roku, zostaną przeprowadzone w terminie, choć wyborcy zostaną poproszeni w związku z epidemią Covid-19, by przyszli do lokali z własnymi długopisami i muszą mieć maseczki - ogłosił w piątek brytyjski rząd.

Władze Austrii potwierdziły przyjęcie portugalskich pacjentów wymagających intensywnej opieki lekarskiej z powodu zakażenia koronawirusem oraz innych schorzeń, wynika z informacji lizbońskiego radia Observador.

Małopolscy policjanci dzięki kontroli mężczyzny, który nie miał maseczki, odkryli u niego narkotyki. Dalsze dochodzenie pozwoliło dotrzeć do jego dwóch kompanów - jeden odpowie za przestępstwa narkotykowe, drugi był poszukiwany listem gończym.

Otwarcie stoków narciarskich w połowie lutego we Włoszech nie uratuje tego sezonu - alarmują władze górskich miejscowości w Piemoncie. Tak zareagowały na zapowiedź otwarcia całej infrastruktury dla narciarzy 15 lutego w regionach, gdzie restrykcje przeciwepidemiczne są łagodne.

U opiekunki w opolskim żłobku nr 9 potwierdzono obecność koronawirusa. Z tego powodu sanepid skierował na kwarantannę czterech pracowników placówki i zawiesił zajęcia jednej grupy. W czwartek rzecznik miasta Opola poinformował o zakażeniu nauczycielki z przedszkola nr 3.

W tym tygodniu Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zaszczepi przeciwko COVID-19 łącznie 1300 osób, w tym pracowników ochrony zdrowia i seniorów. Preparat będzie tam podawany także w sobotę i w niedzielę. Na przyszły tydzień zamówił 480 szczepionek.

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) dostała dodatkowe dane od firmy AstraZeneca, które potwierdzają, że jej szczepionka przeciw Covid-19 jest skuteczna także w przypadku osób starszych - poinformowano w piątek.

Ponad 14 tys. maseczek ochronnych typu FFP2 trafiło do małopolskich szpitali dzięki sprzedaży kalendarza "Lekarze jak z bajki", w którym medycy wcielili się w postacie z bajek. Pomysłodawcy zachęceni sukcesem zapowiadają kolejną edycję.

W wielkopolskich szpitalach jest ponad 1,1 tys. wolnych łóżek i 143 respiratory dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w piątek  Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Minionej doby w regionie potwierdzono 603 nowe zakażenia SARS-CoV-2.

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer nie wykluczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli opóźnień w produkcji dopuszczonych na rynek i zakontraktowane przez KE szczepionek przeciw Covid-19. Powodem miałyby być problemy z dostępem do surowców, o czym ostrzegała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Blisko 88 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej w Podlaskiem zaszczepiono dotąd przeciw COVID-19 - wynika z danych przekazanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki.

Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi, Sputnik V, jest narzędziem w polityce zagranicznej Kremla - uważa hiszpański dziennik “El Mundo”. Gazeta pisze w piątek, że dzięki niskiej cenie tego produktu Moskwie udało się przekonać do szczepionki zarówno państwa Trzeciego Świata, jak i niektóre kraje UE.

Od niedzieli nauczyciele klas I-III z Poznania i powiatu poznańskiego będą mogli po raz kolejny poddać się testom w kierunku SARS-CoV-2. Wymazy pobierane będą w punkcie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu.

To mały sukces przedsiębiorców i Konfederacji, ale wywieranie presji na rząd nadal jest konieczne, żeby luzowanie obostrzeń nie okazało się tymczasowe, żeby rząd dalej szedł w tym kierunku - ocenili przedstawiciele Konfederacji ogłoszone w piątek decyzje rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Cieszymy się, że będziemy otwarci od 12 lutego, dzięki czemu będziemy mogli przyjmować gości na walentynki - powiedział sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) Marcin Mączyński. Izba pozytywnie ocenia też decyzję dot. dostępności 50 proc. pokoi.

24 pacjentów przebywa w szpitalu tymczasowym - poinformowała w piątek rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach i wskazała, że zmniejszyła się liczba hospitalizowanych tam osób.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali w piątek o zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia w kwestii szczepień nauczycieli, zwłaszcza tych po 60. roku życia. W ich ocenie w tej sprawie panuje "zamieszanie i chaos informacyjny".

Szczepienia nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Starsi nauczyciele będą szczepieni preparatami koncernu Pfizer i firmy BioNTech oraz firmy Moderna.

- Decyzja rządu o otwarciu hoteli i stoków jest dobra, ale trochę spóźniona, bo takie dane epidemiczne były w Polsce już wcześniej - powiedział w piątek burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak. Według samorządu tego sudeckiego kurortu wypoczynkowego straty związane z zamknięciem infrastruktury turystycznej w tym mieście przekroczyły 100 mln zł.

Na Dolnym Śląsku zaszczepiono już 138,8 tys. osób. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu drugą dawkę podano 13 tys. osób z grona medyków, studentów i personelu szpitalnego. Najwięcej zastrzyków wykonano w sumie we Wrocławiu - 58,8 tys.

Po raz pierwszy od 4 listopada ub.r. w Niemczech odnotowano mniej niż 200 tys. aktywnych zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek minister zdrowia Niemiec Jens Spahn, przestrzegając jednak przed zbyt wczesnym luzowaniem pandemicznych restrykcji. Niepokój wywołują nowe warianty koronawirusa.

- Narzędzia pomocowe dla firm, które nadal pozostaną zamknięte, będą wydłużone - zapewniła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Przestrzegała, że jeśli liczba zakażeń COVID-19 gwałtownie wzrośnie, trzeba będzie wrócić do obostrzeń.

W Zachodniopomorskiem trwa program badań przesiewowych na COVID-19. Realizuje go m.in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie i zakończył rejestrację chętnych do udziału w nich - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa szpitala Marzena Sutryk.

Rząd Portugalii ogłosił w piątek konieczność kontynuowania lekcji w trybie zdalnym dla uczniów szkół podstawowych, średnich i słuchaczy wyższych uczelni. Jednocześnie potwierdził zakup 15 tys. komputerów do nauki dla dzieci z najbiedniejszych rodzin.

Pierwsze dostawy chińskiej szczepionki przeciw koronawirusowi dotrą na Węgry jeszcze w lutym – oświadczył w piątek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 86 lekarzy, 67 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 12 dentystów, 5 farmaceutów, 7 ratowników medycznych i 4 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

 

- Hotele będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych; dostępny będzie wolumen do 50 proc. pokoi - powiedział z kolei wicepremier Jarosław Gowin. Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte; posiłki będą dostarczone na życzenie klientów do pokoju - dodał.

- Rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać w połowie lutego, są wprowadzane warunkowo. Jeśli pandemia przyspieszy, będę rekomendował krok wstecz - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

- Musimy jeszcze przez kilka-kilkanaście tygodni wytrzymać okres trudnych restrykcji i ograniczeń, po to, by nasze życie gospodarcze i społeczne wróciło na normalne tory - powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że restauracje, siłownie i kluby fitness pozostaną nadal zamknięte. - Nie możemy pozwolić sobie na to, by sytuacja się tu pogorszyła, więc jedyna rozsądna strategia to metoda krok po kroku - zaznaczył.

- W połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 proc. łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 proc. miejsc; dopuszczona będzie też aktywność sportowa na terenach otwartych - poinformował Morawiecki.

- Dziś pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby zdecydowanie przedwczesny - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad będą sprawdzane podstawowe parametry dot. liczby zachorowań i zgonów.

Szef rządu oświadczył na piątkowej konferencji prasowej, że dziś pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby "zdecydowanie przedwczesny". - Nie możemy sobie na coś takiego pozwolić - dodał.

Estonia, Łotwa, Czechy, Słowenia oraz prawie cała Hiszpania zostały oznaczone kolorem ciemnoczerwonym na unijnej mapie zakażeń koronawirusem, publikowanej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Oznacza to, że w ostatnich dniach było tam najwięcej infekcji.

Od piątku obowiązują nowe zasady związane z wjazdem do Czech. Zezwolone są tylko niezbędne przyjazdy i w przypadku większości państw, m.in. Polski, wymaga się negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Po wjeździe z niektórych krajów trzeba odbyć kwarantannę i ponownie wykonać test PCR.

Nie możemy wykluczyć, że echa trzeciej fali pandemii dotrą również do nas, wirus nie zna granic i musimy sobie z tego zdawać sprawę; stale przyglądamy się temu, co można zrobić w gospodarce i jak pomóc przedsiębiorcom - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki we wpisie na Facebooku zapewnił, że rząd stale monitoruje sytuację i dostosowuje programy wsparcia gospodarki do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zorganizował imprezę z okazji swoich urodzin, na której było ok. 30 gości, podczas gdy przeciwepidemiczne restrykcje pozwalają na zgromadzenia z udziałem do 20 osób, przy zachowaniu między nimi odstępu 1,5 metra - podali dziennikarze projektu Schemy.

 

W niedzielę 7 lutego rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W kolejną niedzielę 14 lutego rozpoczną się testy na koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli - poinformowało MEiN.

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 6053 osób, najwięcej w woj. mazowieckim – 961. Zmarło 368 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Bilans zakażeń koronawirusem w Korei Południowej przekroczył w piątek 80 tys., a lokalne przypadki infekcji nowymi, bardziej zaraźliwymi wariantami patogenu wzbudzają obawy o nadejście kolejnej, czwartej już fali pandemii Covid-19 w tym kraju.

Aby umożliwić bezpieczne uczęszczanie do szkoły pomimo pandemii koronawirusa, niemiecka firma "Nal von minden", zajmująca się technologią medyczną, opracowała szybki test "COVID-19-Antigentest plus". Test jest łatwy w użyciu i zapewnia wiarygodny wynik w ciągu zaledwie 15 minut. Nowy szybki test jest już dostępny w Polsce.

Władze Korei Płd. wydały w piątek warunkową zgodę na stosowanie opracowanego przez koncern Celltrion leku na Covid-19 opartego na przeciwciałach. To pierwszy dopuszczony do użytku krajowy specyfik przeznaczony do leczenia tej choroby.


Do 15 marca zaszczepione zostaną na Węgrzech wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, które się zarejestrowały; szczepienie rosyjskim preparatem Sputnik V zacznie się w przyszłym tygodniu – zapowiedział w piątek premier Viktor Orban.

W ciągu dwóch tygodni w 7-milionowej Serbii przeciw Covid-19 zaszczepiono ponad 450 tys. osób, co stanowi drugi najwyższy wskaźnik szczepień w Europie po Wielkiej Brytanii - wynika z publikacji naukowej Our World in Data. Kraj postawił na szczepionki z Chin i Rosji.

W Polsce wykonano dotąd 1 461 578 szczepień przeciw COVID-19 – podało Ministerstwo Zdrowia. W przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia nauczycieli, którzy pracują w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Od 27 grudnia ub.r., gdy pierwsza osoba w Polsce otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 wykonano ponad 1 461 578 zastrzyków. 1 117 146 osób otrzymało pierwszą dawkę, a 344 432 – drugą - podano na rządowych stronach gov.pl Jak dodano - zanotowano 1096 niepożądanych odczynów poszczepiennych. W zestawieniu poinformowano też, że zutylizowano 3238 dawek szczepionki.

Wzrost zgonów na COVID-19 wiosną z powodu rozprzestrzeniania się nowych wariantów SARS-CoV-2 prognozuje amerykański instytut statystyk medycznych – Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington.

Zdaniem ekspertów z tej instytucji noszenie masek oraz utrzymywanie dystansu społecznego może być wciąż kluczowe mimo szerokiej dystrybucji szczepień.

Rząd nie przewiduje nowych obostrzeń. W sprawie otwarcia hoteli nie ma jednomyślności - mówi w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej" rzecznik rządu Piotr Müller. 

Koncern Moderna, który produkuje szczepionki przeciwko Covid-19, rozmawia z władzami Korei Płd. o budowie w tym kraju fabryki za 200 mln USD – podały w piątek koreańskie media. Tymczasem Seul ostrożnie rozważa podawanie szczepionki AstraZeneca osobom starszym.

Firma farmaceutyczna Johnson & Johnson wystąpiła w czwartek do amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) o zezwolenie na stosowanie w warunkach epidemii szczepionki przeciwko Covid-19. Zgodnie z badaniami chroni ona w około 66 proc. przed Covid-19.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie