Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Szczepionka firmy AstraZeneca znacząco zmniejsza przenoszenie się koronawirusa - twierdzą naukowcy. Ze wstępnych badań wynika, że również u dzieci i nastolatków mogą wystąpić odlegle skutki COVID-19. Autonomia Palestyńska rozpoczęła kampanię szczepień od pracowników ochrony zdrowia. Zobacz zapis naszej relacji na żywo.

emi/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Setki tysięcy Brytyjczyków wyszły w środę wczesnym wieczorem przed domy, by oklaskami złożyć hołd zmarłemu dzień wcześniej kapitanowi Tomowi Moore'owi, 100-letniemu weteranowi wojennemu, który w zeszłym roku zebrał dla publicznej służby zdrowia NHS prawie 33 mln funtów.

Od stycznia liczba hospitalizowanych z Covid-19 utrzymuje się we Francji na wysokim poziomie. W ciągu ostatniej doby władze medyczne zarejestrowały 26 362 nowe zakażenia koronawirusem, w szpitalach zmarło 357 chorych na Covid-19 – podała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF) .

337,2 mln dawek szczepionki na koronawirusa ma trafić w pierwszym półroczu 2021 roku do 145 krajów i terytoriów na całym świecie w ramach programu COVAX, opracowanego przez ONZ mechanizmu równego dostępu do szczepionek - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Choć liczba zakażeń koronawirusem nadal jest alarmująco wysoka, to wydaje się, że w Wielkiej Brytanii już minął szczyt obecnej fali epidemii Covid-19 - ocenił w środę naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

Szczepionki koncernu AstraZeneca otrzymają we Włoszech osoby do 55. roku życia, nauczyciele i pozostali pracownicy szkół, funkcjonariusze sił porządkowych, strażnicy więzienni i więźniowie - ustalono to w środę podczas narady rządu i władz regionów.

W Portugalii szef krajowego programu szczepień na Covid-19 Francisco Ramos podał się do dymisji w związku z wykryciem nieprawidłowości w jego macierzystym szpitalu w Lizbonie dotyczących umów z lekarzami - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia.

"Najłatwiej zgubny efekt oszczędzania pieniędzy za wszelką cenę można zaobserwować w przypadku zamówień na szczepionki. (...) Gdy kraje takie jak Kanada kupowały latem wszystkie szczepionki, UE, przy znaczącym udziale Niemiec, wahała się " - pisze w środę tygodnik "Spiegel". Wahano się i zwlekano "z powodu pieniędzy. Nie chciano zbyt wcześnie postawić na niewłaściwego konia i wydać zbyt wiele" - pisze Sascha Lobo na łamach "Spiegla" w artykule zatytułowanym "Niemieckie skąpstwo jest winne klęski szczepień".

- Wicepremier Gowin i prezydent Duda mają podobne spojrzenie na otwieranie kolejnych gałęzi gospodarki, chcieliby, żeby działo się to jak najszybciej - przekonuje w rozmowie z polsatnews.pl Jan Strzeżek z Porozumienia. Jak przyznaje, wypowiedź jego partyjnego kolegi - posła Bortniczuka o aborcji "bardzo mu się nie podobała". Strzeżek mówi też o wspieraniu Strajku Kobiet przez prezydenta stolicy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy koniec lockdownu? "Prezydent i wicepremier Gowin chcieliby otwarcia jak najszybciej"


W minionym tygodniu w Bułgarii zaobserwowano znaczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem - poinformował w środę minister zdrowia Kostadin Angełow. Sofia i Sliwen, na wschodzie kraju, wróciły do czerwonej strefy, gdzie występuje ponad 100 infekcji na 100 tys. osób.

Dziesięć z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii kieruje pacjentów do placówek prywatnej służby zdrowia, wśród nich także osoby zainfekowane koronawirusem. Decyzja ta służy, jak twierdzą regionalne służby medyczne, odciążeniu publicznych szpitali, w których zaczyna brakować wolnych miejsc.

Udoskonalona wersja szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca, zapobiegająca nowym wariantom koronawirusa, może być gotowa przed jesienią - powiedział w środę prof. Andy Pollard, szef zespołu, który ją opracował.

Strona rosyjska jest zainteresowana produkcją swojej szczepionki przeciw Covid-19 - Sputnik V w niemieckim laboratorium IDT Bilogika - poinformowało w środę niemieckie ministerstwo zdrowia.

"Prawie 90 tysięcy zmarłych we Włoszech na Covid-19 musi nakłonić do szczepień" - stwierdził w środę prof. Pierluigi Viale z Polikliniki w Bolonii. "Żadnej epidemii nie zahamowano lekarstwami, zawsze były zatrzymywane przez szczepionki i zmianę zachowań" - dodał.

Odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), odmówiła w środę zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19.

Papież Franciszek otrzymał w środę drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała w środę włoska agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Pierwszą dawką szczepionki papieża zaszczepiono 13 stycznia.

Trzy tygodnie po pierwszym szczepieniu papież powrócił do punktu szczepień w atrium watykańskiej Auli Pawła VI po drugą dawkę preparatu. W dniach 5-8 marca Franciszek planuje udać się w podróż do Iraku.

W ciągu ostatniej doby w Delhi wykryto najmniej przypadków koronawirusa i zgonów związanych z Covid-19 od 10 miesięcy - podał w środę indyjski dziennik "The Hindu". Według najnowszych badań 56 proc. mieszkańców stolicy Indii posiada przeciwciała koronawirusa.

W 14 216 szkołach podstawowych w klasach I-III w środę nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN. To, według resortu, stanowi 98,4 proc. placówek. Z kolei, jeśli chodzi o przedszkola, procent ten wynosi 98,8 z liczbą 15 123 placówek działających stacjonarnie.

Rząd Słowacji zdecydował w środę o powrocie od poniedziałku do szkół uczniów pierwszych czterech klas podstawówek i ostatniego rocznika szkół średnich. Minister zdrowia Marek Krajczi powiedział po posiedzeniu gabinetu, że Słowacja stara się pozyskać rosyjską szczepionkę przeciw Covid-19.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Rosja będzie dostarczać szczepionki przeciw Covid-19 do samozwańczych republik w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Separatyści poinformowali wcześniej, że szczepienia rosyjskim preparatem już ruszyły. Na Ukrainie rejestracji rosyjskiej szczepionki zakazano.

Rząd Szwecji ogłosił w środę wprowadzenie od soboty wymogu posiadania negatywnego testu na Covid-19 dla osób wjeżdżających do tego kraju, ze względu na obawy o rozprzestrzenienie się nowych wariantów koronawirusa.

Nowe badanie wskazało, że substancja o nazwie tapsygargina silnie hamuje SARS-CoV-2, a także inne chorobotwórcze wirusy. Jej pochodne są testowane w leczeniu nowotworów i według obecnej wiedzy powinna być bezpieczna - poinformowali badacze z University of Nottingham na łamach pisma "Viruses".

Jedna z największych firm sprzedających w Niemczech bilety m.in. na koncerty - Eventim - chce, aby organizatorzy imprez mogli powiązać udział w koncertach ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi - pisze w środę niemiecki magazyn gospodarczy "Wirtschaftswoche".

We wtorek w województwie mazowieckim wykonano 16 854 szczepienia przeciwko COVID-19, z czego 9 461 szczepień to szczepienia drugą dawką preparatu - wynika z rządowego raportu z wykonanych szczepień. Najwięcej szczepień ostatniego dnia wykonano w Warszawie - 8 502.

Ponad 76,5 tys. osób zaszczepiono dotychczas w Lubelskiem przeciw COVID-19, w tym ponad 15 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień.

Informacji o harmonogramie szczepień i rzeczywistych - jak mówili - dostawach szczepionek przeciw COVID-19 domagali się w środę posłowie KO Andrzej Halicki i Bartosz Arłukowicz. Zarzucili rządowi brak programu szczepień, który wpisywałby się w europejski cel zaszczepienia 70 proc. społeczeństw.

Helena Kaczmarek, 102-letnia łodzianka poddała się w środę szczepieniu przeciwko COVID-19. Do punktu szczepień w łódzkim szpitalu tymczasowym przyjechała z rodziną. Wszystko, co można zrobić dla zdrowia, trzeba zrobić - powiedziała seniorka.

Choć sytuacja epidemiczna w Europie w ostatnich tygodniach się poprawiła, surowe restrykcje pozostają w mocy we wszystkich państwach UE, zaś w 14 z 27 państw obowiązują nocne godziny policyjne. Część krajów zmaga się jednak z masowym łamaniem obowiązujących ograniczeń.

Najwyższe kary za złamanie godziny policyjnej obowiązują w Belgii - 250 euro. 

fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Parlament Japonii przyjął w środę ustawę, która umożliwi władzom karanie grzywnami osób zakażonych koronawirusem, odmawiających leczenia szpitalnego, a także barów i restauracji niestosujących się do zaleceń przeciwepidemicznych – podała agencja Kyodo.

W izbie niższej holenderskiego parlamentu (Tweede Kamer) toczy się w środę nadzwyczajna debata poświęcona wyciekowi danych milionów Holendrów zarejestrowanych do szczepienia przeciwko koronawirusowi. W związku z tą sprawą aresztowano dwie osoby.

Wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle - ocenił prezydent Andrzej Duda, otwierając w środę w Pałacu Prezydenckim, poświęcone pandemii i jej wpływowi na gospodarkę, spotkanie Rady Przedsiębiorczości.

Wesela są wciąż miejscami szczególnego ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2, dlatego na możliwość ich organizowanie trzeba jeszcze poczekać - ocenił ekspert dr hab. Jarosław Drobnik. Każde luzowanie obostrzeń musi się odbywać w sposób mądry i odpowiedzialny - dodał.

Wojewoda świętokrzyski przekazał gminom 10 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Transportem dostaw, które trafią do punktów szczepień przeciw COVID-19, zajmują się żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Prokuratura Rejonowa w Janowie Lubelskim (Lubelskie) nadzoruje postępowanie sprawdzające dotyczące zagrożenia epidemiologicznego w czynnym od połowy stycznia ośrodku narciarskim w Chrzanowie. Właściciel ośrodka utrzymuje, że ośrodek działa legalnie i bezpiecznie.

Z blisko 200 tys. osób, które od 27 grudnia do ostatniego piątku zaszczepiono w Austrii na koronawirusa, 302 zgłosiły wystąpienie objawów ubocznych, w większości lekkich - poinformował w środę austriacki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Służby Zdrowia (BASG).

Do Lizbony dotarła w środę ekipa niemieckich lekarzy, która będzie wsparciem dla sparaliżowanej epidemią koronawirusa służby zdrowia Portugalii. Wraz z medykami dotarł też sprzęt do leczenia Covid-19 - potwierdziło portugalskie ministerstwo zdrowia.

Obecne szczepionki są wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa i umożliwienia podjęcia następnych kroków do przywrócenia normalnego życia społecznego i gospodarczego - powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Niemal 120 tys. szczepień wykonano do tej pory na Dolnym Śląsku. W ciągu ostatniej doby szczepionkę podano prawie 10 tys. osób. Najwięcej szczepień do tej pory – ponad 52 tys. - wykonano we Wrocławiu.

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias nie wyklucza zakupu przez służby medyczne tego kraju rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19. W trakcie środowej rozmowy z parlamentarzystami szefowa resortu zastrzegła, że warunkiem jest jej zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków.

Testy antygenowe na COVID-19 dla pasażerów wracających do Polski spoza strefy Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Polski. To umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny – twierdzą władze wrocławskiego lotniska.

W poniedziałek 15 lutego ma nastąpić kolejny etap luzowania obostrzeń. Z nieoficjalnych informacji Polsat News wynika, że otwarte zostaną hotele. Będą one funkcjonować w reżimie sanitarnym. Kwestia ta ma być jednym z tematów środowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Jarosława Gowina. Oficjalnie decyzja ma zostać ogłoszona w piątek.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska potwierdziła w środę w rozmowie z dziennikarzami, że zaszczepiła się już przeciwko COVID-19. Drugą dawką ma być zaszczepiona w połowie lutego. Iwona Śledzińska-Katarasińska urodziła się w 1941 roku, w środę kończy 80 lat. Jest najstarszym posłem w Sejmie IX kadencji. 

Szybka Kolej Miejska i Koleje Mazowieckie zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie kierowników pociągów szczepieniami przeciwko koronawirusowi już w etapie I, a nie w etapie II, jak zaplanowano - poinformowała SKM w środowym komunikacie.

Mieszkańcy miejscowości ulokowanych wokół Jeziora Bodeńskiego mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 na stacji utworzonej na jachcie turystycznym. Szczepionka będzie dostępna dla osób z Romanshorn, Arbon oraz Kreuzlingen.

Potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u dziewięciu pracowników poznańskiego sanepidu. Placówka pracuje normalnie – zapewnił w środę dyrektor stacji. "Dziewięć osób z administracji mamy zakażonych koronawirusem, a część jest na kwarantannie" - powiedział  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu dr n. med. Witold Draber.

W związku z epidemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem gospodarczym w 2020 roku do Hiszpanii przybyła rekordowo niska liczba zagranicznych turystów – wyniosła 18,9 mln i była o 77 proc. mniejsza niż rok wcześniej.

We Francji będą produkowane szczepionki przeciw Covid-19 trzech różnych producentów - ogłosiła w środę w stacji RTL minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher. Produkcja preparatu firmy Moderna ma ruszyć w marcu, Pfizer/BioNTech w kwietniu, a CureVac w maju - dodała.

Ewolucja koronawirusa może osłabić skuteczność szczepionek, mimo to mogą one chronić przed ciężkim przebiegiem Covid-19 - powiedział w środę prof. Andrew Pollard, szef zespołu naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opracowali szczepionkę AstraZeneca.

W Pakistanie rozpoczęły się w środę szczepienia pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. W kraju stale spada liczba potwierdzonych zakażeń i ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19.

Duński rząd zapowiedział w środę wprowadzenie od końca lutego cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Początkowo system ma pomóc biznesowi w odbywaniu podróży służbowych.

Brytyjska firma GlaxoSmithKline poinformowała w środę o zawarciu umowy z niemieckim CureVac w sprawie stworzenia szczepionki nowej generacji przeciw Covid-19, mającej chronić przed nowymi wariantami koronawirusa.

Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Czechach przekroczyła milion - wynika z danych opublikowanych w środę przez ministerstwo zdrowia. We wtorek zanotowano 9057 pozytywnych wyników testów na SARS-CoV-2.

W ciągu doby do środy rano zarejestrowano w Niemczech 9705 nowych przypadków infekcji koronawirusowej i 975 kolejnych zgonów osób zarażonych - poinformował nadzorujący zwalczanie chorób zakaźnych Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Tydzień wcześniej odnotowano 13 198 nowych zakażeń i 982 zgony.

Już ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło na Covid-19 w 2021 roku - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł we wtorek w USA do 446 733.

W Brukseli narasta krytyka wobec Komisji Europejskiej ws. braku szczepionek w UE. Z powodu deficytów tempo szczepień jest znacznie niższe niż w USA i Wielkiej Brytanii. Kraje UE oczekują, że Komisja rozwiąże problem. - Państwa członkowskie chcą otrzymać szczepionki, za które zapłaciły - mówi jeden z dyplomatów.

Na Ukrainie wciąż nie rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. Władze zapowiadają, że pierwsze dawki preparatu dotrą do kraju w połowie lutego. "The Economist" stwierdził, że Ukraina będzie jednym z krajów bez powszechnego dostępu do szczepionki do 2023 roku.

Autonomia Palestyńska rozpoczęła we wtorek kampanię szczepień przeciwko Covid-19 od pracowników ochrony zdrowia. Stało się to możliwe po otrzymaniu 2 tys. dawek preparatu Moderny od Izraela, który zaszczepił już ponad jedną trzecią swojej populacji.

Zgodnie z belgijskimi przepisami epidemicznymi na mszy może tam uczestniczyć tylko do 15 osób. Niezależnie od wielkości kościoła. Liczba osób, które mogą na raz przebywać w sklepach jest z kolei obliczana na podstawie metrażu. I może to być nawet 550 osób. To jawna dyskryminacja - mówią wprost działacze katolickiego stowarzyszenia Pour la Messe Libre (O Wolną Mszę). I dodają, że "wolność religijna w Belgii jest tylko na papierze".

Pogodowe parametry - takie jak temperatura, wilgotność czy prędkość wiatru - pomagają przewidzieć ataki epidemii. Kiedy zrobi się cieplej i mniej wilgotno, zachorowań powinno być mniej - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Cypryjskiego. Za drugą falę epidemii obwinia się w dużej mierze brak odpowiedniego wykorzystania dostępnych zabezpieczeń. Zdaniem badaczy, ze względu na zmiany pogody, dwie fale rocznie są jednak nieuniknione.

Meksyk zatwierdził awaryjne użycie rosyjskiej szczepionki Sputnik V i podpisał umowę na miliony dawek produktu, powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell.

Szczepionka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca nie tylko zapobiega przed zachorowaniem na Covid-19, ale także znacząco - o 67 proc. - zmniejsza przenoszenie się koronawirusa - uważają naukowcy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie