Francuska minister: szczepionki Moderny, Pfizer/BioNTech i CureVac będą produkowane w kraju

Świat
Francuska minister: szczepionki Moderny, Pfizer/BioNTech i CureVac będą produkowane w kraju
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Francja chce umożliwić dostęp do szczepionki wszystkim chętnym dorosłym mieszkańcom kraju do lata

We Francji będą produkowane szczepionki przeciw Covid-19 trzech różnych producentów - ogłosiła w środę w stacji RTL minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher. Produkcja preparatu firmy Moderna ma ruszyć w marcu, Pfizer/BioNTech w kwietniu, a CureVac w maju - dodała.

Francja chce umożliwić dostęp do szczepionki wszystkim chętnym dorosłym mieszkańcom kraju do lata - minister Pannier-Runacher powtórzyła słowa prezydenta Emmanuela Macrona z wtorku.

 

Produkcja szczepionki Moderny, zarządzana przez podwykonawcę Recipharm, rozpocznie się w marcu, preparatu Pfizer/BioNTech we współpracy z firmą Delpharm w kwietniu, a Curevac z firmą Fareva w maju, jeśli zostanie zatwierdzona.

 

- Gdy rozpocznie się produkcja, będziemy w stanie osiągnąć nasz cel - podsumowała minister, przypominając, że Pfizer już nadrobił zaległości w dostawach, a Moderna "jest na dobrej drodze" do tego celu.

 

ZOBACZ: Brytyjscy naukowcy: szczepionka AstraZeneca zapobiega też przenoszeniu wirusa

 

Do tego czasu mogą też pojawić się inne szczepionki, "być może wcześniej niż oczekiwano" - zauważyła Pannier-Runacher, wskazując na firmy Janssen i Novavax, których "wyniki są raczej dobre".

 

Celem władz jest teraz "szybsze wytwarzanie większej ilości dawek i przewidywanie kolejnych zdarzeń", na przykład poprzez produkcję szczepionek "dostosowanych do (nowych) wariantów (koronawirusa)" – wyjaśniła minister.

 

Pannier-Runacher nie wykluczyła dopuszczenia do obrotu również rosyjskiej szczepionki Sputnik V, jeśli ta uzyska zielone światło od Europejskiej Agencji Leków (EMA).

 

Minister spodziewa się, że pierwszą francuską szczepionką przeciwko koronawirusowi będzie pod koniec 2021 r. preparat opracowywany obecnie przez koncern Sanofi.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie