Nie żyje kapitan Tom Moore. Stuletni weteran zebrał miliony funtów dla służby zdrowia

Świat
Nie żyje kapitan Tom Moore. Stuletni weteran zebrał miliony funtów dla służby zdrowia
PAP/EPA/VICKIE FLORES
Kapitan Tom Moore myślał, że zbierze tysiąc funtów. Zebrał kilkadziesiąt milionów

Nie żyje kapitan Tom Moore - stuletni brytyjski weteran, który wiosną zeszłego roku zebrał dla publicznej służby zdrowia prawie 33 mln funtów. W niedzielę trafił do szpitala z powodu koronawirusa.

Informację o śmierci weterana za pośrednictwem oficjalnego twitterowego konta "Kapitana Toma".

 

ZOBACZ: Zebrał prawie 33 mln funtów na służbę zdrowia. Stuletni weteran trafił do szpitala

 

W niedzielę Hannah Ingram-Moore informowała, że jej ojciec w ostatnich tygodniach miał zapalenie płuc, a w zeszłym tygodniu test potwierdził u niego obecność koronawirusa.

"Zaczął potrzebować pomocy przy oddychaniu"

"Był z nami w domu do dzisiaj, gdy zaczął potrzebować dodatkowej pomocy przy oddychaniu. Jest leczony w szpitalu, ale nie jest na oddziale intensywnej terapii" - napisała. Stacja Sky News podała wówczas, że Moore jeszcze nie został zaszczepiony przeciw COVID-19, bo przechodził zapalenie płuc.

Moore stał się w Wielkiej Brytanii symbolem nadziei w trakcie epidemii koronawirusa. Weteran II wojny światowej, który poruszał się przy pomocy chodzika na kółkach, na początku kwietnia zeszłego roku postanowił pomóc brytyjskim lekarzom i pielęgniarkom walczącym z epidemią. Na fundraisingowej platformie JustGiving ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego - przejście przed setnymi urodzinami stu liczących 25 metrów okrążeń wokół domu.

 

Początkowo liczył, że zdoła zebrać tysiąc funtów, ale jego akcja nieoczekiwane zyskała wielką popularność. Gdy 16 kwietnia pokonywał - w asyście honorowej żołnierzy z Yorkshire Regiment - setne okrążenie, było to ponad 12 milionów funtów. Skończyło się na prawie 32,8 mln - wpłaconych przez 1,5 miliona osób, co jest największą sumą, jaka kiedykolwiek została zebrana poprzez stronę JustGiving.

 

W uznaniu dla jego dokonań w lipcu królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

bas/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie